Kara Sakal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Edward Teach
Edward Teach Commonly Call'd Black Beard (bw).jpg
Blackbeard (c. 1736 kabartma)
Doğum (farz ediliyor) Bristol, İngiltere
Ölüm Ocracoke, Province of North Carolina
Hizmet dalı korsan kaptan
Hizmet yılları 1680–1718
Komuta ettiği Queen Anne's Revenge, Adventure

Edward Teach ya da Edward Thatch (c. 1680 – 22 Kasım 1718), Blackbeard (Karasakal) ismiyle bilinir. 18.yy'ın başları boyunca West Indies ve doğu sahillerindeki Amerikan kolonileri civarında faaliyet gösteren İngiliz korsan olarak ün salmıştır.

Teach, büyük ihtimalle Bristol'da doğdu. Gençlik yılları hakkında bilinen çok az şey vardır; fakat 1716'da, New Providence'in karayipler adasında çalışan Benjamin Hornigold'un tayfasına katılmıştır. Kısa sürede kendi gemisi Queen Anne's Revenge'i kazanmıştır. Ve 1717'de 1718 arasında korkulan bir korsan olmuştur. Soyadı, kalın siyah bıyığı ve korkunç görünüşünden türemiştir.

Hornigold'ın çetesinin bir parçası olduktan sonra, Teach korsanlar birliğine girdi ve Charleston, South Carolina limanını askerleriyle ablukaya aldı. Gemisini karaya çektikten sonra yaşayanlardan başarı ile fidye aldı. Teach kraliyet özrünü kabul etti ama hemen denize geri döndü. Bu olay Virginia valisi Alexander Spotswood'un dikkatini çekti. Spotswood askerlerinden bir ekip ayarladı ve denizcileri korsanı bulup ele geçirmeleri için görevlendirdi.Bu ekip 22 Kasım 1718'de görevini başardı. Gaddar bir savaş devam ederken Teach, üsteğmen Robert Maynard'ın yönettiği küçük bir denizci gücü tarafından öldürüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]