Define Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Define Adası İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson'un ünlü macera romanıdır. Tüm romanların belki de en çok işlenenidir. Tropikal adalar, x işaretli hazine haritaları ile tek gözü kör ve bantlı, bir eli kancalı, omuzunda papağanı ile belleğimizde canlandırdığımız korsan kavramları üzerinde Define Adası'nın büyük etkisi olmuştur.

Kitapta, İngiltere'de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins'in eline geçen bir define haritası üzerine çıktığı define avı konu edinilir.

Yazar, eseri 30 yaşında iken yazmaya başlamış ve romancı olarak ilk başarısını bu kitapla elde etmiştir. İlk on beş bölüm 1881'de, yazarın eşi ve üveyoğlu ile birlikte yaşadığı İskoçya yaylalarında bulunan Braemar'da yazıldı. Kitabı yazara üvey oğlu sipariş etmişti.

Ayrı bir kitap olarak 1883 senesinde çıkan bu yapıt, daha önce 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde diziler halinde yayınlanmıştır.

Jim Hawkins fıçının içinde gizlenmiş olarak korsanları dinlemektedir
Jim Hawkins Ben Gunn ile karşılaşmaktadır
Jim Hawkins Hazine Adası'nda

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eser birçok kez sinemaya aktarılmıştır. Ayrıca Define Adasına Dönüş adındaki İngiliz televizyon dizisine esin kaynağı olmuştur.1950 yılında Disney romanın ilk renkli uyarlamasını çekmiş ,Boby Driscoll Jim Hawkins rolünü,Robert Newton ise Long(Uzun) John Silver rolünü üstlenmiştir.1971 yılında anime ustası Hayao Miyazaki, romanın Dobutsu Takarajima (Hayvanlı Define Adası) isimli anime uyarlamasını çekmiştir.Hikayeye bu fimde yeni bir karakter, Kaptan Flint'in torunu Kathy Flint eklenmiştir Miyazaki,yalnızca ana iki karakteri (Jim ve Kathy) insan olarak gösterip geri kalanlarını konuşan hayvanlar olarak sunmuştur.Yedi yıl sonra bir başka Japon animeci Osamu Dezaki yönetmenliğinde romanınTakarajima isimli 26 bölümlük anime Tv dizisi uyarlaması yapıldı.(1996 yılında dizi Türkiye'de Show Tv'de yayınlandı) Aslına en sadık uyarlaması 1989 yılında yapılan televizyon filmi olan uyarlamasıdır.Bu meşhur filmde Jim Hawkins rolünü Christian Bale, Long John Silver rolünü Charlton Heston üstlenmiştir. Disney 2002'de çektiği Define Gezegenianimasyonuyla hikayeyi uzaya taşımıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]