Hisarcık, Nazilli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hisarcık
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Nazilli
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 683
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09800
İnternet sitesi: [2]

Hisarcık, Aydın ilinin Nazilli ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün esas adı Asarcıktır. Asarcık ismi de köyün yamacına kurulu olduğu Asar Tepesinden gelmektedir. "Asar" kelimesi yöre halkı arasında "hisar" kelimesi yerine kullanılmaktadır. Köyün kurulduğu tepenin zirvesindeki kayalar küçük bir hisara benzediği için köye Asarcık denilmiştir. Ancak daha sonraları bu isim "Hisarcık" olarak değiştirilmiştir. Çevre köylerde köyün ismi hala Asarcık olarak da söylenmektedir.

Köyün tarihi epey eskidir ancak ne kadar eski olduğuna dair kesin kanıtlar yoktur. Ancak köyün bulunduğu yerlerdeki kalıntılar incelendiğinde oldukça eski bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir. Mezar taşlarındaki tarihlere bakıldığında yaklaşık 200 yıl geriye gitmek mümkündür. Daha eski mezar taşlarında herhangi bir yazı veya tarih bulunmamaktadır. Köyün yakınlarında, artık koruluk haline gelmiş, çok eski ve büyük mezarlıklar bulunması köyün oldukça eski tarihi geçmişi olduğu ile ilgili ipuçları vermektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 67 km, Nazilli ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Bununla beraber iklimi Akdeniz ikliminden biraz daha serttir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 683
1997 717

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Nazilli'nin diğer köylerinde olduğu gibi, incir en önemli geçim kaynağıdır. Köyün arazisinin yüksek kesimlerinde, bol miktarda ve kaliteli, kestane yetiştirilir. Zeytinyağı ve üzüm de köyün önemli geçim kaynakları arasındadır. Genelde köyün arazisi engebeli ve dik olmasına rağmen ikliminden ve köy halkının çalışkanlığından dolayı köyde her türlü meyve ve sebze yetiştirilir. Köy arazisi genelde bahçe olarak değerlendirildiği için hayvanların otlayabileceği alanlar çok azdır. Bu nedenle de hayvancılık fazla yaygın değildir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Nazmi BAŞ
2004 -Yaşar YEŞİLTEPE
1999 -Yaşar YEŞİLTEPE
1994 -
1989 -
1984 -

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köylünün kendi çabalarıyla oluşturdukları kanalizasyon şebekesi mevcuttur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak personel olmadığı için kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve gsm şebekesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]