George Gamow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
George Gamow
Doğum Georgiy Antonovich Gamov
4 Mart 1904
Odessa, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 19 Ağustos 1968
Boulder, Kolorado, Birleşik Devletler
Vatandaşlığı Sovyetler Birliği, Birleşik Devletler
Dalı Fizik
Doktora hocası Alexander Friedmann
Doktora öğrencileri Ralph Asher Alpher
Vera Rubin

George Gamow (4 Mart 190419 Ağustos 1968), Rus asıllı ABD'li fizikçi ve kozmolog. Rusya'da doğmuş ve eğitim görmüştür. 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek kuantum fiziği ve astrofizik alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır.

4 Mart 1904-19 Ağustos 1968 yılları arasında yaşamış teorik fizikçi ve kozmoloji alanında Leitmare’in Büyük Patlama teorisinin öncüsüydü. Kuantum tünelleme olgusunu kullanarak alfa bozunumunun teorik açıklamasını keşfetmiştir, ve atomun çekirdeği içindeki radyoaktif saçılma, yıldız oluşumu ,takım yıldızlarının çekirdek sentezlemesi, Büyük Patlama sırasındaki çekirdek füzyonu, moleküler genetik konuları üzerine çalışmıştır.

Kariyerinin ortalarından sonuna kadar ,Gamow öğretme işine daha çok odaklanmıştır ve popüler bilim yazarı olarak çok büyük bir üne sahiptir.(One Two Three ,,, Infinity and Mr Topkins… kitapların serileri (1939-1967) ).Kitaplarının bazıları ilk basımlarından yarım asır geçmesine rağmen ,daha fazla basılmaktadır.Bu kitaplar klasik haline gelmiştir fakat hala temel matematik ve bilim prensiplerine başlangıç için hala geçerli bilgiler içerir.

GENÇLİĞİ VE KARİYERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamow Odessa şehrinde, bir Ukraynalı bir Rus çiftin çocuğu olarak doğmuştur.Babası bir lisede Rus dili ve edebiyatı dersi vermekteydi annesi ise kızlar için olan bir ortaokulda coğrafya ve tarih dersleri veriyordu.Rusya’ya ek olarak, Gamow annesinden Fransızca, özel öğretmeninden ise Almanca öğrenmiştir.(ana dili gibi bilmemektedir)Gamow kolej yıllarına kadar akıcı bir İngilizce’yi öğrenememiştir.İlk çalışmalarının çoğu Almanca ya da Rusçaydı, sonrasında teknik yazılar ve dinleyiciler için İngilizce’yi kullanmaya başlamıştır.

Egitimini Odessa’daki Novorossiya Üniversitesi’nde (1922-1923) ve Leningrad Üniversitesi’nde (1923-1929) almıştır. Leningrad’da Gamow Alexander Friedmann‘ın yanında 1925 de vefatının gerçekleşmesine kadar çalışmıştır.Gamow doktora tezini Friedmann‘ın danışmanlığı altında yazmayı talep etse de, tez danışmanını değiştirmek zorunda kalmıştır.Üniversitede, Gamow teorik fizik bölümünden üç başka arkadaş buldu,(Lev Landau, Dmitri Ivanenko ve Matvey Bronshtein).Üç silahşörlere dördüncü olarak katılmasından sonra, kuantum mekaniği üzerine olan çalışmalarını birlikte analiz edip tartışmışlardır.Sonrasında bu gruba Alpler, Hermann ve Gamow ‘un grubu diyecektir.

Mezuniyetinde, Göttingen’de kuantum mekaniği teorisi üzerine çalışmıştır. Onun doktorası için bu çalışma atomik çekirdek kavramına temel olmuştur. Sonrasında 1928 ile 1931 yılları arasında Kopenhag Üniversitesi’nde Teorik Fizik Enstitüsü’nde çalışmıştır.(Rutherford ile Cavendish Labarotuvarında çalışmışıtr)Atomik çekirdek üzerine çalışmaya devam etmiştir(su damlası modeli),ayrıca Robert Atkinson ve Fritz Houtermans ile yıldızların fiziğini çalışmışlardır. Gamow 1931 yılında USSR Bilimler Akademisi’ne (28 yaşında ve bu organizasyona en genç üyesi olarak) üye olarak seçilmiştir.1931 ve 1933 yılları arasında, Vitaly Khlopin’in başında olduğu Radyum Enstitüsü’nde çalışmıştır.Rehberlikleri ve direkt katılımlarıyla Igor Kurchatov, Lev Mysovskii, George Gamow ile Avrupa’nın ilk siklotronu tasarlamışlardır.1932 yılında Lev Mysovskii ve George Gamow Radyum Enstitüsü’nden onaylı öncü bir çalışma (tasarımı için ) sunmuştur.Siklotron 1937 yılına kadar tamamlanamamıştır.

Bragg Laboratory staff in 1931: W. H. Bragg (sitting, center): physicist A. Lebedev (leftmost), G. Gamow (rightmost)

RADYOAKTİF IŞIMA[değiştir | kaynağı değiştir]

20.Yüzyılın başlarında, radyoaktif metaryallerin karakteristik bir ekspotansiyle ışıma hızlarının ya da yarılanma ömürlerinin olduğu biliniliyordu. Aynı zamanda radyosyon saçılımının karekteristik bir enerjisi olduğu biliniyordu. Gamow(1928) Nikolai Kochin’un matematiksel yardımıyla, tünelleme olgusunuda kullanarak alfa çekirdek ışıması problemini çözmüştür.Bu problem bağımsız olarak Ronald W Gurney ve Edwar U Condon tarafından da çözülmüştür.Ama ikiside Gamow kadar kullanılabilir sonuçlar elede edememişlerdir.Klasik mantığa göre parçacık yüksek kaçış enerji gerektiği için çekirdeğe hapsolmuştur.Buna ek olarak, çekirdekten koparabilmek için bir parçacığa çok büyük bir enerji uygulamak gerekmektedir ve birdenbire gerçekleşebilecek bir olay değildir.Kuantum mekaniğinde ise , parçacığın potansiyel bariyeri aşmak yerine içinden tünelleme yapıp geçme olasılığı vardır.Gamow çekirdek potansiyeli veren modeli, yarı ömür üzerine çalışması ve alfa ışımasının oluşumu bu olguyu açıklayan ilk prensipleri oluşturmuştur(daha önce empirik olarak bulunmuş Geiger-Nuttall Yasası olarak bilinen olay)Birkaç yıl sonra ,Gamow faktörü ya da Gamow-Sommerfeld faktörü elektrostatik Coulomb barajına tünelleme yapan nükleer parçacıklar ve oluşan nükleer reaksiyonlara uygulanmıştır.

İLTİCA[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamow artan baskılardan dolayı Rusya’dan kaçmadan önce, birçok Sovyet kuruluşlarına ön ayak olmuştur.1931 yılında İtalya’ya bir bilimsel konferansa katılmak için istediği izin reddedilmiştir.1931 yılında Lyubov Vokhmintseva ile evlenmiştir.(Rho lakaplı Rusya’da başka bir fizikçi)Gamow ve eşi iki yıl boyunca Sovyet Birliği’nden ayrılmak için uğraşmışlardır.(yasal izin olup olmaksızın)Niels Bohr ve diğer arkadaşları onu ziyaret çin davet etmişlerdir ama ziyaret izinleri reddedilmiştir.Gamow sonrasında 1932 de karısıyla kaçmak için ilk iki atılımı olcağını iddia etti ve kayağa ilgisi vardı. İlki Türkiye’de 250 kilometrelik planlanılmış kürek çekmek Karadeniz’de, ikincisinde ise Murmanks’ı geçip Norveç’e gitmeyi planlamışlardır.Kötü hava koşulları iki deneyimide batırmıştır ama otoriteler tarafından farkedilmemişlerdir.

1933 yılında, Gamow’a Brüksel’de 7.Solvey Konferansı’na katılma izni çıkmıştır. Karısının ona eşlik etmesinde ısrar etmiştir, yalnız gidemeyeceğini söylemiştir. Sonunda Soveyet otoriteleri çift olarak pasaportlarını onaylamıştır. Marie Curie ve diğer fizikçilerin yardımıyla kalma izinleri uzatılmıştır.Bir daha ki sene Curie Enstitüsü’nde, Londra Üniversite’sinde ve Michigan Üniversitesi’nde geçici bir görev elde etmiştir.

AMERİKA’YA TAŞINMA[değiştir | kaynağı değiştir]

1934 yılında,Gamow ve karısı Amerika’ya taşınmışlardır.1934 yılında Gamow George Washington Üniversitesi’nde profesör olarak atanmıştır ve Londra ‘da Edward Teller ın çalıştığı GWA daki ekibine güçlendiremk için katılmıştır.1936 yılında Gamow ve Teller beta ışıması için Gamow –Teller seçme kuralını yayımlamışıtr.Washington’da o dönemde, Gamow, Mario Schenberg ve Ralph Alpher ile çok önemli bilzmsel tezler yayımlamışlardır.1930 yılların sonlarında Astrofizik ve kozmoloji ile ilgilenmiştir.

1935 yılında, Gamow ‘un oğlu, Igor Gamow doğdu.George Gamow 1940 yılında normal bir Amerikan vatandaşı oldu.GWA ile resmi bağını 1956 yılına kadar korumuştur.

2.Dünya Savaşı sırasında, direkt olarak radyoaktivite ve nükleer füzyon bilgisine rağmen Manhattan Projesi’nde direkt olarak çalışmamışıtr. GWA’da fizik öğretmeye ve Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne danışmanlık yapmaya devam etmiştir.

Gamow yıldızların evrim süreci ve güneş sisteminin başlangıç hikayesi ile ilgilendi.1945 yılında, Alman teorik fizikçi Carl Friedrich von Weizsacker’ın destekleyici çalışmasıyla, zamanın başlangıcındaki güneş sistemindeki gezegen oluşması ile ilgili makale yayımlamıştır.(yazarlarından biridir)1948 yılında İngiliz dergisi Nature’da başka bir makale yayınlamışır. Bu makalede en eski galaksilerin yarıçapı ve kütlesi için denklemler yazmıştır.

BÜYÜK PATLAMANIN NÜKLEER SENTEZİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamow öğrencisi Ralph Alpher ile Kimyasal Elementlerin Kökeni adlı önemli bir kozmoloji makalesi yayınlamıştır(fiziksel inceleme , 1 Nisan 1948). Bu makale Alpher-Bethe-Gamow teorisi olarak bilinir. Gamow makalesinde Hans Bethe’nin ismini ‘’H. Bethe, Cornell Üniversitesi New York, Ithaca’’ Yunan alfabesinin ilk üç harfini (alpha, gamma, beta) ündeş yapmak için listeye yazdırttı. Bethe (mizah duygusu için bilinen kişi) α-β-ɤ makalesinde başaka bir role sahip değil, fakat onun isminin ekine cesaretle katıldı. Gamow’un ömrü boyunca şaka yapmaya, kelime oyunu yapmaya, edebi değeri olmayan komik şiir mısralarına ilgisi olduğunu onun popüler yazılarında rastlıyoruz, özellikle onun Mr. Tompkins… kitap serilerinde (1939-1967).Kağıt Alpher’in tez çalışmalarından (o, yayınlamadan sonra yaklaşık 6 hafta sakladığı çalışmalar) çizildi. Onun tez çalışmalarının çoğunluğu Aralık 1948 de fiziksel inceleme de belli oldu, ardından kozmik mikrodalga arkaplan radyasyonu.

Etkileyici Alpher-Bethe-Gamow makalesi evrende hidrojen ve helyumun mevcut seviyelerinin nasıl daha geniş bir şekilde Big-Bang sırasında olan reaksiyonların açıklanabildiğini özetledi.O elementlerin varlığının helyumdan ağır olmasını açıklamamasına rağmen, bu teoritik destek Big-Bang teorisine katkıda bulundu (Bu daha sonra Fred Hoyle tarafından açıklanıldı).Bu makale şiddetle Ralph A ‘nın matematiksel cesaretine dayanıyor.Alpher ve onun doktora tezi (George Washington Üniversitesi’nde, o 300 den fazla kitleyi himaye etti).Gamow Hans Bethe’i Alpher’in doktora inceleme komitesine toplanmak için davet etti.Bir zamanlar O tavsiye etti ki motifin bir parçası, Bethe’in bu işe karşı yargılara karşı kafa tutmak, ve genellikle Üniversitenin dış muayene komite üyelerinin seyahat masraflarını ödemesi. Ancak, bu 1 Nisan 1948 kağıt formu, Alpher‘ın orijinal işlerinden sapması ile onun doktora tez çalışmalarının doğru atanmasını etkileyip, hem de onun en önemli eserlerinden bazılarının takip edilmesine yardımcı oldu. Gamow’un yüksek görünürlük ve itibarı Alpher’in özgün çalışmalarını gölgede bıraktı. Ancak, kosmoloji bilimini ciddi bir bilim dalı haline getiren Alpher’in matematiksel sofistike çalışmaları oldu. Kariyerinde çok geç, Gamow, ilk yazar Alpher dan gelen düzeltmeleri aldıktan sonra tekrar bir bir kağıt sundu.

1 Nisan 1948 kağıdın da bugünkü artık kozmik mikrodalga arka plan radyasyon (SPK) gücü tahmin edilmemişti; konu evrendeki en bol unsurların nükleosentez matematiksel bir model oldu. Ama kısa bir süre sonra Alpher ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı da ki meslektaşı, Robert Herman ile Big Bang parlaklığının 5 derece mutlak sıfırın üstünde bir radyasyon ile evreni dolduran milyarlarca yıl sonra soğumuş olacağının bir tahmini yayınladı. Asgari Gamow en az üç yıl boyunca, R. Alpher’e göre, SPK geçerliliğine ve kavramsallaştırma ya karşı çıktı. Işini yıllardır Gamow'un atfedilen gibi, Gamow’un en boy bir adam olarak doktora komitesi başkanlığına sahip olması, genç Alpher kariyerini etkiledi.

Optik astronomlar ve erken radyo astronomlar 1940'ların ve 1950'lerde bu arka plan radyasyonun tespiti için zaman ayırmaya istekli değillerdi. Birçok faktör muhtemelen bunu etkiledi - felsefenin (kozmoloji) bir dalı olan ve radiotelescopes ile mikrodalga gözlem gelişmemişlik olmuşluğuna ilgi eksikliği. Sonuç olarak, big bang’e destek veren Alpher ve Herman’in tahmini, Arno Penzias ve Robert Wilson, 1978 yılında yanlışlıkla keşif yapılmış Nobel Fizik Ödülü'ne layık edildiği için 1964 yılına kadar kanıtlanamamış. Onların çalışması evrenin arka plan radyasyonun, 1948 tahmin inden sadece 2.3 derece daha düşük, 2.7 derecelik mutlak sıfırın üstünde olduğunu belirledi. Bilim tarihçileri 2.7 Kelvin radyasyonun birkaç kez görüldüğünün, ancak çünkü bir yorumsal bağlamda (yani, kozmoloji) eksikliği yüzünden, ya da erken radyo astronomik ölçümlerin gürültü oranı sinyal hakkında şüpheleri yüzünden reddetti. Fizikte iki Nobel ödülü Alpher ve Herman’in 1989 yılında başlattığı NASA'nın Kozmik Mikrodalga Arka Plan Explorer (COBE), tarafından toplanan verilerden John C. Mather ve George Smoot, 2006 yılında, SPK doğru gözlem ilgili çalışmalar için yapılmış katılımıdır.

DNA ve RNA[değiştir | kaynağı değiştir]

Grave of George Gamow in Green Mountain Cemetery, Boulder, Colorado, USA

Mezar Francis Crick ve James D. Watson tarafından 1953 yılında DNA'nın yapısının keşfinden sonra, Gamow DNA zincirlerinde bazlar (adenin, sitosin, timin ve guanin) ile dört farklı sırasdan amino asitlerden proteinlerin sentezini kontrol sorunu çözmeye çalıştı. Crick GAMOW önerilerinin sorunu hakkında kendi düşüncesi ile ona yardım ettiğini söyledi. Crick ile ilgili olarak, Gamow dört DNA bazlarının yirmi kombinasyonları aynı anda üç proteinlerin oluşturulması için kullanılan yirmi amino asitlerine karşılık gelen alınmasını önerdi. Bu, pek çok protein için ortak olan yirmi amino asitleri numaralandırması Crick ve Watson’a yol açtı.

Ancak ("GAMOW elmas" olarak bilinir) Gamow tarafından önerilen belirli sistem yanlıştı, üçüzlerin örtüşmesi gerekirken( GGAC da ki sekans a göre (mesela) GGA bir amino asit üretirken GAC de diğerini üretiyordu) non-dejenere oluyordu (yani herhangi bir sırayla her amino asit üç üslerinden biri birleşimi karşılık olacağı anlamına gelir). Daha sonra protein dizileme çalışmaları bu durumun olamayacağını kanıtladı; Gerçek genetik kodun örtüşmeyen ve dejenere olan ve kombinasyonun sırasını değiştiren bazlar amino asidi değiştirir.

1954'ten sonra Gamow RNA Tie Kulübüne dahil oldu; genetik kodun sorunu ile ilgili önde gelen bilim adamlarından bir tartışma grubu. Club da Gamow’un meslektaşlarından biri, Nobel ödülü kazanan kendi otobiyografik yazılarında Gamow u kabul eden James D. Watson, DNA'nın eş-kaşifi oldu.

GEÇ KARİYER VE YAŞAMI[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamow Berkeley'deki California Üniversitesi'nde misafir profesör oldu 1954 yılına kadar ve 1934 da George Washington Üniversitesi'nde çalıştı. 1956 yılında, o kariyerinin geri kalanı için kaldı Colorado Boulder Üniversitesine taşındı. 1956 yılında, Gamow, daha sonra post-Sputnik yıllarda lise fizik öğretim reforme Fen Çalışma Komitesi (PSSc) kurucu üyelerinden biri oldu. Ayrıca 1956 yılında, ilk eşi ile boşandı. Gamow, daha sonra 1958 yılında Barbara Perkins (onun yayıncılarından biri için bir editör) ile evlendi.

1959 yılında, Gamow, Hans Bethe ve Victor Weisskopf kamuya, Colorado Üniversitesi'nde öğretim üniversite fiziğe Frank Oppenheimer e yeniden girişi desteklediler. Kızıl Korku solmaya başladı (J. Robert Oppenheimer, Frank Oppenheimerın ağabeyi di, ve ikisi kendi kariyer McCarthycilik tarafından raydan öncesi) Manhattan Projesi üzerinde çalışmıştır. Colorado da, Frank Oppenheimer basit eller yoluyla fen öğretiminde giderek ilgili oldu- deneyler üzerinde, ve o sonunda San Francisco'ya taşınıp Exploratorium buldu. Ne yazık ki, Gamow meslektaşının bu yenilikçi bilim müzesinin açılışını görmek için yaşayamadı. 1961 kitabında Atom ve Çekirdek, Gamow, sürekli bir teyp gibi kimyasal elementlerin periyodik sistemini temsil etmek iin roman fikrini önerdi. çapı adım adım arttıkça, üç boyutlu bir sarmal sarılmış atom numarası sırasına göre yuvarlak elemanlar olarak dizilecekti (Geleneksel periyodik tablonun uzun satır tekabül eder).

Gamow görüşleri ile ilgili olarak, o bir ateistti.

Gamow, Colorado Boulder Üniversitesi'nde öğretimine devam etti ve giderek odaklı olarak genel halk için bilim, ders kitapları ve kitaplar yazdı. Hastalıktan birkaç ay ve onun dolaşım sistemi üzerinde ameliyatlardan ve diyabet ve karaciğer sorunlarından sonra, Gamow karaciğer yetmezliği yüzünden ölüyordu, ve buna o diğer streslere dayanamayan "zayıf halka" adını vermişti. 18 Ağustos'ta Ralph Alpher yazdığı bir mektupta, yazmıştı ki "Karın ağrısı dayanılmaz ve durmuyor". Bundan önce, onun daha önceki çalışmalarında kullanılan bazı kavramların taze bir anlayışını arayan eski öğrencisi ile haftalarca mektuplaştı, böyle bilim adamları ve Paul Dirac ile. Matematik te daha derin bir anlayış için Alpherin bilgisine dayanıyordu.

19 Ağustos 1968 günü, Gamow, Boulder, Colorado da 64 yaşında öldü, ve Green Mountain Mezarlığı'na gömüldü. Colorado Boulder Üniversitesinin fizik bölümün kulesi onun arkasından adlandırılmıştır.

The George Gamow Tower at the University of Colorado Boulder

YAZILARI[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamow oldukça başarılı bir bilim yazarıydı (onun kitabının çoğu hala yarım yüzyıldır basımda onların ilk yayınlanmasından sonra).Eğitimci olarak, Gamow eski olmak için muhtemel olmayan, teknoloji ve bilimin hızı ivmelendiğinin temel kurallarının farkına vardı ve vurguladı.O ayrıca heyecan duygusunu fizikteki evrimle ve başka bilimsel konuların ilgisini yaygın okuyuculara taşıdı.Gamow onun kitabı için (kitap yeni bir boyut ekledi ve bu konuda Gamow neyi yaymaya niyet ettiyse onu tamamladı) kendini örneklere hazırladı.O her nerede gerekliyse, Gamow matematiği göstermek için korkusuzdu, fakat o potansiyel okuyucuyu çok fazla denklemlerle( hangisi gerekleri noktaları göstermiyorsa) korkutup kaçırmaktan önlemeye çalıştı.

1956 da, Gamow onun kitabı One, Two, Three… Infinity, Mr Tompkins…(1939-1967)kitap serileri ve başka işleriyle popülerleşen bilim çalışması için UNESCO tarafından Kalinga ödülüyle ödüllendirildi.

Gamow ,Richard Blade ile, Modern Fizikte temel teoriler başlığında ders kitabı üzerinde çalışıyordu, fakat o ölmesinden önce kitap tamamlanılmadı.O ayrıca My World Line: An Informal Autobiography (1970 de ölümünden sonra halka sunulan) adlı bir kitapta çalıştı.

KİTAPLARI[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler Olanlar

Güneşin Doğumu ve Ölümü (1940, revised 1952)

Dünyanın Yaşam Öyküsü (1941)

One Two Three ... Infinity (1947, 1961 de düzenlenmiş), Viking Baskı (yenilenen telif hakkı Barbara Gamow, 1974), Dover Yayınlama, ISBN 0-486-25664-2, yazar tarafından gösterilen. Onun oğluna adanılmış, Igor Gamow,o şimdiye kadar en iyi popüler bilim tarzını almış biridir.. Kitap, matematik, fizik, biyoloji, kristalografi ve daha fazlasından esintiler içerir.

Ay (1953)

Gamow, George; Stern, Marvin (1958). Matematik Puzzle ı. Viking Baskı. ISBN 978-0-333-08637-7.

Fiziğin Yaşam Öyküsü (1961)

Yerçekimi(1962) Dover Yayınlama, ISBN 0-486-42563-0. Galileo, Newton, ve Einstein ın profilleri

Dünya diye Bir Gezegen (1963)

Güneş diye Bir Yıldız (1964)

Shook Fiziğinde 30 Yıl: Kuantum Teorisinin Hikayesi, 1966, Dover Yayınlama, ISBN 0-486-24895-X.

Dünyamın Hattı: Resmi Olmayan Bir Otobiyografi(1970) Viking Baskı, ISBN 0-670-50376-2 Mr. Tompkins Serileri Bu kitaplar süresince, Mr. Tompkins cGħ physics’in kavramını vurgulamak için "C. G. H. Tompkins" olarak tanıtıldı.

Mr. Tompkins Harikalar Diyarında(1940) temel olarak 1938 de Discovery dergisinde seri olarak yayınlandı.

Mr. Tompkins Atomu Keşfeder (1945)

Mr. Tompkins Yaşamın Gerçeklerini Öğrenir (1953), biyoloji hakkında

Mr. Tompkins Karton Kapaklı Kitapta(1965), Mr. Tompkins Harikalar Diyarında Mr. Tompkins Atomu Keşfeder ile birleştirilir, Cambridge Üniversitesi Baskısı, 1993 Canto düzenleme Roger Penrose önsözüyle

Mr. Tompkins Kendi İçinde (1967), yeniden yazılmış hali Mr. Tompkins Yaşamın Gerçeklerini Öğrenir biyolojiye görüşünü genişleterek verir, moleküler biyolojideki en son gelişmeleri içerir M. Ycas ile yazılmıştır.

Mr. Tompkins in Yeni Dünyası (1999), Russell Stannard ile birlikte yazıldı, Mr. Tompkins Karton Kapaklı Kitapta güncellendi. (ISBN 9780521630092 ciltli) Bilim Kitapları

Atom Çekirdeğinin Anayasası ve Radyoactivite(1931)

Atom Çekirdeği Yapısı ve Nükleer Dönüşümler (1937)

Kozmik ve İnsan Hayatında Atom Enerjisi (1947)

Atomik Çekirdek Teorisi ve Atom Enerji Kaynakları (1949) ortak yazar C. L. Critchfield

Evrenin Oluşumu (1952)

Madde, Dünya ve Gökyüzü (1958)

Fizik: Esaslar & Sınırlar (1960) coauthor John M. Cleveland

Atom ve Onun Çekirdeği (1961)

Mr. Tompkins Ciddi Alır: Gerekliler George Gamow (2005). Robert Oerter tarafından düzenlenilmiş, Pi Press, ISBN 0-13-187291-5.Madde, Dünya ve Gökyüzünden ve Atom ve Onun çekirdeğinden alınan materyaller içerir. Başlığa rağmen, bu kitap Mr. Tompkins serilerinin kısmından oluşmamıştır.