Gemici, Baskil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gemici
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Elazığ
İlçe Baskil
Rakım m (0 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 472
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23800
İnternet sitesi: [2]

Gemici, Elazığ ilinin Baskil ilçesine bağlı bir köydür. Osmanlı salnamelerindeki Kürtçe orijinal ismi Mıllasenon'dur. Ulaşım köyümüzden kara yolu ve tcdd yolları ile malatya ya ve elazıga şehir merkezine günün belli saatlerin de sabah akşam yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kürt "hardi" aşiretinden insanlardan oluşur. Keban'ın Akgömlek, Altınkürek, Üçpınar, Aşağı Çakmak köyleri ile Sivrice Görgülü (Cevlani) köyü ve, Malatya Arguvan Yazıbaşı ve Bozburun köyleri, Baskil Gemici köyü, Parçikan aşiretinden oluşan köylerdir. .Daha sonraları çeşitli aşiretlere bölünmüş olup dağılmıştır, asıl hardi aşiretindendirler....gemici köyünün şuanki en büyük aşireti olarak bilinen zazon ailesidir.(SAĞLAMLAR)

ailesi ve raşşan ailesi hardi aşiretindendir.Ayrıca, dünyanın uzunluk bakımından 2. demir yolu köprüsü bu köydedir.Köprü 32 ayaktan oluşmaktadır. Her bir ayağın yüksekliği yerden 200 metredir. Köprünün uzunluğu ise tamı tamına 2070 metredir.Baskil köylerinin arasında 1. sırada yer alır.Tarihi yönden çok yoğun bir köy olarak bilinir.Türkiyede gezilecek yerlerden birisi de GEMİCİ KÖYÜ dür.Bura doğa güzellikleri bakımından da önemli bir yere sahiptir.Karakaya baraj gölüne sıfır noktadadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy camisinin hemen yanıbaşında bir medrese açılmış ve köy halkının hizmetine sunulmuştur, köyde ilk okul yapılmıştır, sulama birliği yine bu dönemde halkın hizmetine sunulmuştur.ptt ve tarım kooperatifi şuan faaliyetlerini sürdürmektedir,internet ağı bulunmaktadır, aşiretler arasında soğukluğu kaldırarak köy halkının barış içinde yaşamasını sağlaması da yine her aşiretten birini aza olarak almasıyla başarılmıştır.

Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Ama kaysı mevsiminde yani temmuz ayı başında. Ünlü yemekleri; kuzu dolma, sazan ızgara, analı kızlı köfte, paçanga böreği, biber ve yaprak dolması, inci ızgara, nar tatlısı ve kaysı tatlısıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 72, Baskil ilçesine 34 Km. uzaklıktadır. Köy, Fırat köyüne bakar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün İklimi doğu anadolu bölgesinde görülen karsal iklimden farklılık göstererek karakaya barajından dolayı iklim değişikliğine uğrayarak mikro iklim özelliği göstererek ılımanlaşıp akdeniz iklimine benzerlik göstermeye başladı ispatı ise donlu gün sayısınını azalarak seracılığın yaygınlaşmaya başlaması ve zeytin yetişmesidir...

Tatil köyüne uygundur.Hem yaz hem kış ılıman iklime sahiptir

Yetişen sebze ve meyveler[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyveler kayısı, şeftali, elma, erik, kiraz,nar, kivi, böğürtlen, ayva, hurma, ceviz, badem, üzüm, vb. Sebzeler Biber, domates, hıyar, patlıcan, kapak, taze safasulye, kavun, karpuz, cilek,

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri align="center" 2012 750

2007

565

2000

554

1997

579

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi eskiden tarım ve hayvancılığa dayalıyken şu anda sadece tarıma dayanmaktadır. Seracılık ve meyvacılık ön plandadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Selman BAĞLAM'ın muhtarlığı döneminde ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, PTT acentesi halkın hizmetine sunulmuştur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol demiryolu ve karayolu olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet bağlantısı vardır. Tarım kıredi kooperatifi, sulama kooperatifi, jandarma karakolu vardır. Biri merkez, diğeri Deşte mezrasında iki adet camisi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]