Ferruccio Parri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ferruccio Parri
29. İtalya Başbakanı
Görev süresi
21 Haziran 1945 – 8 Aralık 1945
Yerine geldiği Ivanoe Bonomi
Yerine gelen Alcide De Gasperi
Kişi bilgileri
Doğum 19 Ocak 1890(1890-01-19)
Pinerolo, İtalya
Ölüm 8 Aralık 1981 (91 yaşında)
Roma, İtalya
Ferruccio Parri

Ferruccio Parri (19 Ocak 1890, Pinerolo – 8 Aralık 1981, Roma), 1945 yılında birkaç ay için İtalya'nın 43. Başbakanı olarak görev yapmış bir İtalyan Partizan ve politikacı. Direniş sırasında Maurizio olarak biliniyordu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Parri, Piedmont Pinerolo'da doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında bir asker olarak savaştı ve dört kez yaralandı ve dört madalya aldı Parri edebiyat okudu ve savaştan sonra Corriere della Sera'da bir gazeteci oldu. Benito Mussolini'nin faşist rejimine karşı aktif oldu ve Carlo ve Nello Rosselli grubu olan Giustizia e Libertà (Adalet ve Özgürlük)'ya yani başlıca İtalyan Marksist olmayan antifaşist hareketine katıldı. 1926 yılında Carlo Rosselli ve Sandro Pertini ile birlikte, reformist sosyalist lider Filippo Turati'nin kaçışında yer aldı. Parri 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Birkaç kez tutuklandı ve Ustica Adalarına ve Lipari'ye sürüldü. 1930 yılında yine Giustizia e Libertà'nın diğer liderleri ile birlikte ülkeden beş yıl süreyle sürüldü.

Ferruccio Parri, Giustizia e Libertà'nın eski militanları tarafından 1942 yılında kurulan Eylem Partisi'nin (Partito d'Azione) ve Kuzey İtalya'da partizan grupların (Sandro Pertini, Rodolfo Morandi ve Lelio Basso gibi diğer fraksiyon temsilcilerinin yanında) II. Dünya Savaşı sırasında, önde gelen Alman Nazi işgalcileri ve Mussolini'nin İtalya Sosyal Cumhuriyetine karşı savaşmak için İtalyan direniş hareketine katıldı.

Ocak 1945 yılında Parri Milan'da tutuklandı. Sunrise Operasyonu ile Lugano'da (İsviçre), Mart 1945'te serbest bırakıldı. 2 Mayıs 1945 tarihinde, Kuzey İtalya ve Batı Avusturya'da Alman kuvvetleri kayıtsız şartsız teslim olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra, Eylem Partisi, Hıristiyan Demokrasi, Komünist Parti, Sosyalist Parti ve Liberal Parti tarafından, diğerleri arasında, desteklenen bir hükümet lideri olarak atandı. Aynı zamanda İçişleri Bakanı (polis Sorumlu) idi. Liberaller koalisyon hükümetinden desteğini çekti ve Parri görevinden istifa etti.

Ferruccio Parri 21 Haziran 1945 – 8 Aralık 1945 tarihlerinde İtalya başbakanlığı yapmıştır.

Parri Federazione italiana associazioni partigiane (FIAP) başkanı oldu ve İtalyan direniş tarihi üzerine çok önemli çalışmalar yazarıdır.

Parri 1981 yılında 91 yaşında Roma'da öldü.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Ivanoe Bonomi
İtalya Başbakanı
1945
Sonra gelen:
Alcide De Gasperi