Dakuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Dakuk kasabası bir Kerkük iline bağlı bir Türkmen kasabasıdır. Kerkük'ün güneyine ve Bağdat karayolu üzerine düşen Dakuk kasabasının nüfusu yaklaşık 50.000 kişidir. Merkezini çoğunlukla Türkmenler oluşturur ve azınlık olarak Kürt ve Araplar da bulunmaktadır. Dakuktaki Türkmenlerin hemen hemen hepsi Şii mezhebine tabiidiler. Kürt ve Araplar ise Sünni mezhebine tabiilerdir. Türkmen aşiretlerin bazilarin isimleri bunlardir: İlhanlılar, Demirciler, Bayatlılar, Boyacılar, Şeyhler ve Tütüncüler.

Dakuk kasabasından Karadağdan gelen Dakuk çayı geçer, ve Zap nehrinin bir kolu da geçer ve tüm arazilerin sulanmasını sağlar. Idari olarak Dakuka 4 nahiye bağlıdır (Tazehurmatu, Leylan, Reşat ve Geda). Dakukta çok sayıda tarihi eserler bulunmaktadır, bunların en önemlisi Dakuk Ulu Minaresi (1600 üncü yillarda bir Osmanlı sultanı tarafından yapılmış ve aynısı Erbil şehrinde yapılmıştır). Dakukun en büyük kasabası ise doğusuna düşen Imam Zeynelabidin kasabasıdır ve tüm ehalisi Türkmenlerden oluşmaktadır. Dakukun çoğu mahallesi türk ismi taşımaktadır örneğin İlhanlı mahallesi, Demirciler mahallesi, Götürgel mahallesi, Araplar mahallesi ve Tepeliler mahallesi. Dakukta çok sayıda cami ve tekye ve ibadet yeri vardır bnladan:

 1. Dakuk hüseyniesi
 2. Şeyhler hüseyniyesi
 3. Takalen hüseyniyesi
 4. Dakuk camii
 5. Imam hüseyin camii
 6. Ilhanlılar tekyesi
 7. Babalar tekyesi
 8. Dede cafer tekyesi
 9. Aşağı tekye
 10. Kırklar tekyesi
 11. El-mujteba tekyesi

Ayrıca Dakukta imam ve evliya mezarları bulunmaktadır bunlardan:

 1. Imam Zeynelabidin mezarı
 2. Imam Muhammet el bakır mezarı
 3. Yel imamı (el hadi ibin musa el kazım) mezarı
 4. Imam cabir el ansari mezarı
 5. Davut baba mezarı
 6. Şeyh kavvas mezarı
 7. Hıdırllas peygamber mezarı

Ayrıca Dakukta bir hastane, bir sağlık ocağı, bir veternerlik dairsi, tarım dairesi, elektrik tofu ve dağıtım dairesi, su ve kanalizasyon dairesi, iki su arıtma stasyonu ve çok sayıda kuyu bulunmaktadır, bir banka, polis merkezi, nüsuf dairesi, mahkeme, gençlik merkezi, bir büyük çim saha ve çok sayıda küçük saha ve dört halı saha, iki meslek lisesi ve beş düz lise ve çok sayıda ilk öğretim okulu vardır.