Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dünya Korunma Birliği sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Dünya Korunma Birliği ya da Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources (IUCN) doğal kaynakların korunması amacı ile kurulmuş uluslararası bir organizasyondur.

1948 yılında kurulmuştur ve merkezi Gland, İsviçre'de bulunur. IUCN dünya çapında 89 devlet, 109 hükümet kurumu ve 800'den fazla hükümet dışı kuruluşu tek bir çatı altında toplamaktadır.

Görevi[değiştir | kaynağı değiştir]

IUCN'in görevi doğanın bütünlüğünün ve çeşitliliğinin korunması, ve doğal kaynakların adil ve ekolojik olarak sürdürülebir olmasını sağlamak için Dünya çapındaki toplumlara etki etmek, cesaretlendirmek ve onlara yardımcı olmaktır.

Organizasyon'un 3 önemli dayanağı vardır; Üye organisazyonları, 6 bilimsel komisyonu ve profesyonel sekreteryası.

IUCN üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

IUCN hem devletleri hem de hükümete ait olmayan kuruluşları birleştirir. Bunlar hareket biçimini, küresel programını seçerler ve IUCN Dünya Korunma Kongresi'nde IUCN konseyini seçerler. Üye kuruluşlar kendi bölgesel ve yöresel organizyonlarını yaparlar.

IUCN komiteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın doğal kaynaklarının durumununu değerlendiren ve Birliğe öneriler getiren altı komite vardır.

  • Türlerin hayatta kalma komisyonu (Species Survival Commission (SSC)) SSC türlerin korunmasındaki teknik konularda birliğe akıl verir, ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan türler için harekete geçer. IUCN Kırmızı Liste'ni hazırlar. Üye sayısı: 7000
  • Koruma altındaki alanlar için Dünya Komisyonu (World Commission on Protected Areas (WCPA)) WCPA dünya üzerindeki karasal ve denizsel koruma alanların kurulmasını ve efektif bir şekilde yönetilmesini sağlamaya çalışır. Üye sayısı: 1300
  • Çevresel Kanun Komisyonu (Commission on Environmental Law (CEL)) CEl yeni araçlar ve konseptler ile çevresel hukukun ilerlemesine ve devletlerin çevresel hukuku daha ciddiye almasını sağlamaya çalışır. Üye: 800

IUCN sekretaryası[değiştir | kaynağı değiştir]

Üyeler ve komisyonlar 40 ülkeden 1000 değişik kişinin bulunduğu profesyonel bir sekretarya ile çalışırlar. Ibrahim Thiaw şu andaki başkanıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]