Characiformes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Characiformes
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Characiformes
Familyalar

Metne bakınız

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Characiformes ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Characiformes ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Phenacogrammus interruptus
Prochilodus lineatus

Characiformes, kemikli balıkların ışınsal yüzgeçliler sınıfına ait bir takımı. Örneğin piranalar, tetra balıkları ve neon balıkları gibi birkaç bin balık türünü kapsayan en büyük takımlardan birisidir.

Characiformes takımına ait balıkların çoğunluğunun ortak özellikleri yüzme kesesi ile iç kulakları arasında bulunan kemik elemanları, dişlerinin olması ve sırt ve kuyruk yüzgeçleri arasında bulunan ufak bir yağ yüzgecidir.

Characiformes takımının balıkları güney ve Orta Amerika ve Orta Afrikanın göllerinde ve ırmaklarında yaşarlar. Bu iki kıtanın tatlısularında yaygın olmaları, bu takımın tebeşir çağında çoktan varolduğunun kanıtıdır.

Bazı türleri yaşadıkları bölgelerin tüketicileri tarafından sevilen yemek balıklarıdırlar ve bazı diğer rengarenk türleri güzelliklerinden dolayı akvaryumcular tarafından sevilirler.

Eskiden bu takım bir familya olarak Cypriniformes takımının içine konulurdu ve bu takımın bazı türleri hakkında aslında Cypriniformes takımına ait oldukları şüphesi hala devam etmektedir.

Familyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]