Camel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Camel (sigara) sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Camel (Okunuşu: Kemıl),1913 yılının yazında R.J Reynolds Tobacco şirketi tarafından piyasa sürülen ve Türk ya da Virjinya Tütünlerinden üretilen bir sigara markasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplumu etkilemeye yönelik ilk reklam kampanyası da Camel sigaralarının İskoç Halk şarkısı eşliğinde verilen "The Camels are coming" (Develer geliyor) slogan ile yine Camel sigarası sayesinde ortaya çıkmıştır.

Amerikan İç Savaşı (1861-1865)sonrasında Osmanlı İmparatorluğu'nun Amerika Birleşik Devletleri'ne yani Kuzey Hükümeti'ne hediye olarak gönderdiği dört adet Deve ve bakıcıları Rasim Efendi ABD'ya gitmiştir. I - II Dünya savaşları sonrasında ise reklam kampanyası daha çok bir sirk hayvanı olarak tasavvur edilen "Yaşlı Joe" isimli bir devenin bedava sigara dağıtması öyküsüne dayanmaktaydı ki, Yaşlı Joe resmi uzunca bir süre Camel sigaralarının paketinde kaldı.

Camel'ın asıl biçimi ise karton değil soft pakettir ve filtresizdir. 1987 yılında RJR "Deve Joe" figürünü reklamlarında kullanmaya başladı. 5-6 yıl içinde Deve Joe Miki Fare, Fred Çakmaktaş, Bugs Bunny ile beraber en çok tanınan figürler arasına girdi. 10 Temmuz 1997 tarihinde Deve Joe figürü kaldırıldı yerine çekici ve 1930'ların tarzını taşıyan bir kadın karakter reklam kampanyalarında kullanılmaya başlandı.

Çeşitli[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Turkiye'de pek çok elit tabakanın tadından dolayı kullandığı sigara, daha sonraları tüm halkın severek kullandığı bir tütün haline gelmiştir
  2. RJR'nin kurulduğu Kuzey Karolayna eyaleti bir süre "Camel Şehri" olarak adlandırılmıştır.
  3. Camel sigaralarında kullanılan Türk tütünü sigaraya belirgin ve farklı bir koku katarken diğer tütünlere nispeten daha koyu kahverengi bir niteliği vardır.
  4. Camel paketinde resmi bulunan deve ise Arabistan'da bulunan tek hörgüçlü devedir ve hikâyesi Osmanlı Devleti'nin bağımsızlık mücadelesi veren Amerika Birleşik Devletleri'ne yardım olarak gönderdiği develere dayanmaktadır.
  5. Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain Camel sigarası içtiği için, Camel bazıları tarafından Grunge sigarası olarak da tanımlanır.
  6. İlk kez Camel sigarası ile bir sigara paketi jelatin bir ambalaj tarafından sarılarak piyasa sürülmüştür.
  7. 19 Haziran 2001 tarihinden itibaren Türkiye'de ve daha pek çok ülkede Camel sigaralarının üretim ve satımı JTI (Japon Tobacco International) tarafından yapılmaya başlamıştır.
  8. Bugün Türkiye'de Camel; Camel Soft, Camel Box, Camel Brown, Camel Blue, Camel Gray, Camel Black ve Camel White olarak TAPDK izni ile satılan Camel çeşitlerinin yanı sıra, Camel Mild, Filtresiz Camel da kaçak olarak Türkiye'de satılmaktadır.

Wikimedia Commons'ta Camel ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.