Grunge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Grunge
Müzikal kökeni: Alternatif rock
Hardcore punk
Heavy metal
Bağımsız rock
Kültürel kökeni: 1980'ler'in ortası, Vaşington, Amerika Birleşik Devletleri
Genelde kullanılan enstrümanlar: Elektro gitar - Bas gitar - Bateri - Vokaller
Popülerliği: 1990'ların başından ortalarına doğru, dünya çapında.
Türevleri: Post-grunge
Karışım türleri
Nu metal

Grunge (bazen Seattle Sound olarak da adlandırılır) 1980'lerin ortalarında alternative rock'ın bir alt türü olarak Amerika'nın Washington eyaletindeki Seattle bölgesinde ortaya çıkan müzik akımı, kültür ve yaşam tarzıdır. Hardcore punk, heavy metal ve indie rock'tan etkilenmiştir. Grunge genellikle distorize edilmiş heavy metal vari gitar riff'leriyle özdeşleştirilir. Tarzı genelde agresif, depresif, içe dönük, nihilist ve umursamazdır. Sözlük anlamı "kirli, dağınık, katıksız bok" olan grunge'ın isim babası ise Mudhoney solisti Mark Arm'dır.

1980'lerin sonu 1990'ların başında popüler olan bu müzik akımı, 1991 ve 1994 yılları arasında en yüksek popülariteye ulaşmıştır. Grunge giyim tarzı yırtık yamalı kotlar, oduncu gömlekleri ve sarkık kollu hırkalar olarak gösterilir. Düzgün ve uyumlu giyimin aksine pis ve dağınık giyim tercih edilir. Oduncu gömleği grunge giyiminin temel taşıdır bile denilenebilir. Müzik tarzı olarak grunge punk'dan daha ağır heavy metal'den daha melodiktir. Grunge'ın başkenti olarak Seattle kabul edilir. Soundgarden ,Alice in Chains, Nirvana, Mudhoney ve Pearl Jam gibi grupların doğuş yerleri Seattle'dır. Stone Temple Pilots gibi Seattle'ı olmayan gruplarda bu akıma katılmıştır.

Grunge'ın yükselişi Nirvana'nın popülerliğiyle olmuş ve dağılmasıyla birlikte hızlı bir düşüşe geçmiştir. Kurt Cobain'in ölümünden sonra grunge dönemi bitmiş ve post grunge dönemi başlamıştır.

Grunge 4lüsü olarak bilinen gruplar içerisinde sadece Pearl Jam dağılmadan yoluna devam etmiştir. 2013 yılında Soundgarden yeniden toplanmıştır. Alice in Chains yeni bir kadroyla tekrar bir araya gelmiştir. Ayrıca Nirvana'nın dağılmasından sonra, Nirvana'nın davulcusu Dave Grohl'ün kurduğu Foo Fighters grubu da grunge (aslında post-grunge) müziğin 2000'lerde icra edildiği bir gruplardandır.