Brezilya Ulusal Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 15°47′58.82″G 47°51′51.05″B / 15.7996722°G 47.8641806°B / -15.7996722; -47.8641806 Brezilya Ulusal Kongresi (Portekizce: Congresso Nacional do Brasil) Brezilya’nın federal yürütme görevini getirmektedir. Yerel yönetimlerin aksine Brezilya Ulusal Kongresi, Federal Senato ve Millet Meclisi’nden oluşan çift meclisli bir yapıya sahiptir.

Senato 26 eyaleti ve federal bölgeyi temsil ederler. Üyeleri çoğunluk oyu ile seçilirler. Millet Meclisi ise her eyaleti temsil ettiği için eyaletlerin nüfus yoğunluğuna göre üyeleri seçilirler.

Brezilya Ulusal Kongre Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya Ulusal Kongre Binası
Brezilya Ulusal Kongre Binası

1960’lı yıllardan beri Ulusal Kongre, başkent Brasilia’da toplanmaktadır. Şehirdeki birçok hükümet binasında olduğu gibi bu yapı da Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmıştır. [1] Brasilia şehirinin ana caddesi olan Anıtsal Eksen üzerinde ve Üç Erk Meydanı’nda yer almaktadır.

Yapıda üç ana fonksiyon yer almaktadır. Kubbenin olduğu bölgede Federal Senato’nun toplandığı salon yer alırken, ters kubbede ise Millet Meclisi’nin toplandığı salon yer almaktadır. İkiz kulelerde ise meclis üyeleri ve bürokratların ofisleri yer almaktadır.[2]

Oscar Niemeyer’in şehirdeki diğer tasarımlarında olduğu gibi bu yapı da Modernizm stili ile inşa edilmiştir.

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]