Boyaklı, Derik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Boyaklı
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Derik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.682
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47800
İnternet sitesi: [2]

Boyaklı, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

derikin önemli köyleri arasında yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hemen yanında, Kızıl Harabe köyü, FERMANDAN önce mamur ve çeşitli sanatlardan anlayan insanlardan oluşmaktaydı. Kızıla Şen adıyla bilinen Boyaklı köyünde, yirmi sene önce Der denilen kilise ve üstünde haç bulunmaktaydı. Kilisede Bizans ve Roma döneminden kalma yazılar bulunmaktadır.

Şeyh Said İsyanı sırasında köy herhangi bir olaya karışmadığı halde olumsuz etkilenmiş, köydekiler köyü terkedıp kaçmak zorunda kalmişlardır.gitmiştır anca

Köyün geçim kaynağı buğday ve mercimek olmakla beraber, kuyuların açılmasiyle beraber pamuk ekimi yapılmaktadır. Derik'in en büyük köylerinden olan Boyaklı'da eskiden beri değirmen olması nedeniyle diğer köylerin uğrak yeri olmuştur.AMBARLI BARAJI OLACAKMI OLMAYACAKMI hikayesi birçok insanla mezara kadar bile gitmiştır ancak meraktan insanlar için içini yerken ortada hala görünür bir şey yok.

Köyün başlıca komşuları: Haboşi, Remok, Hanika, arkasında Meşkina, Hırbe Heriye, Kendal ve Kızıla Harabe gibi nahiyelerdir.

Köyün camii ve okulu yenilenmiştir. m.e.s

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri; düğünlerde, kazanlarla pirinç üzerıe konulan parça parça et yapılır. Meftune, etli bulgur da bilinen yemeklerindendir. Lep şeviti(pekmezın ekmek içinde kaynatılıp pişirilmesiyle oluşurdu), pelul(UN VE ŞEKERDEN OLUŞAN TATLI ÇEŞİDİ) gibi tatlılar yapılmaktadır. Bazlama denılen naneşkeva, nane hılati(bazlamadan daha kalın ekmek) yapılmakta olup, düğün ve ziyafetlerde saçta kıpkırmızı yapılarak pişirilen (goşte sele), et yemeklerindendir.son zamanlarda arap kültürünün etkisi olması lazım (HEMİS)DENİLEN SAÇta yapılan et yemeğı oldukça meşhur olmuş döğünlerın başlıca yemeğı halıne gelmiştir.huru-rêvi(bumbarda yörenın yaygın yapılan yemeklerındendır.yas,döğünlerde bütün köy davet edilir, Böyle zamanlarda oldukça cömert davranılır. Bulgur taş dibeklerde ezilerek bulgur yapılır. son zamanlarda makineleşmeyle beraber onunda değirmenlere yenik düştüğünü görüyoruz.buda karşılıklı sohbet ve yardımlaşma ruhunun kaybolmasına neden olmuştur.

Deve meşke(yayık ayranı) lezetıne doyum olmayan içecekler arasındaydı. Eskiden buğdaydan yapılan kavut(buğdayın öğütülmesiyle oluşurdu) denılen yemekte yöreye has bir yemek olarak yaygın yapılırdı. yaşlıların ifadesıne göre bulgur pilavı koyun yağıyla yapıldığı için çok lezetli olup kokusu dışarıdan bile duyulurdu.meftunede buraya özgü bir yemek olup özelıkle mevlutlerde yapılanı oldukça meşhurdur.diyebilirimki hiç bir yerde burdaki kadar lezetli meftune yapılmamim.e.s

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 58 km, Derik ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları oldukça sıcak kışları kuru soğuk

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 4265
2007 2804
2000 2028
1997 2680

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi VARDIR ancak kanalizasyon şebekesi YOKTUR. PTT şubesi YOKTUR PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde şimdilik dedikodu halınde dolaşan ancak net bir bir bilginin olmadığı ambarlı baraj projesı köyü heyecanlandırmakta köyün baraj altında kalacağı söylenılmekte ancak net bir bilgi elde edılmemektedır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaşin