Kuyulu, Derik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kuyulu
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Derik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 274
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47800
İnternet sitesi: [2]

Kuyulu, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde üç adet kuyu bulunduğundan köye Kuyulu adı verilmiştir. Köy en yüksek yeri 15 metre olan bir höyüğün üstünde kurulmuştur. Dam aktarmada kullanılan toprak için köyün çevresinde yapılan kazılarda bol miktarda pişirilmiş topraktan mamul kırık eşya görülmüştür. Bunların arasında boyalı seramik, pipolar, küpler, çanaklar, camdan bilezik parçaları da bulunmaktadır. Köyde bulunan (bilinen) 3 su kuyusundan birisinin dibinde sonradan kapatılan bir kapı mevcuttur. Bu kapının köyün altındaki tünellere bağlandığı rivayat edilmektedir. Köy şu an resmi olarak sit alanı ilan edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 67 km, Derik ilçesine 26 km uzaklıktadır. Köy Kızıltepe-Viranşehir yolu üzerinde olup E-24 karayoluna 1 km uzaklıktadır. Kuyulu köyünün bulunduğu yer aynı zamanda Harran Ovasında yer almaktadır. Köyün kurulduğu yer ile çevresi ovalıktır. Köyün doğusunda Köseveli Köyü, Kuzeydoğusunda Balova Köyü, Kuzeyinde Çağıl köyüne bağlı Çeken Mezrası, Kuzeybatısında Çağıl Mezrasına baçlı Peyamlı Mezrası, Batısında Kocatepe Köyü, güneybatısında Alanlı Köyü, Güneyinde Beşbudak köyü vardır. Köyün oldukça geniş bir arazisi bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 274
1997 231

Köyün en yaşlı kadını Revşan Arda adında bir kadındır tahminlere göre 110 yaşlarındadır. Köyün en yaşlı adamı ise Hacı Sinan Taşkıran namı değer Heysino dur ve 100 yaşındadır.acımız her ne kadar büyük olsa da heysinoyu kaybettik(2012) Köyde 49 tane ev vardır. Çoğu evin soyadı aynıdır; -Atsız, -Arda, -Taşkıran, -Duyuran, -Demirel, -Çin, -Temel, -Kaya, -Süren, -Gül, -Akkaş, soyadları vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün arazileri özellikle son yıllarda sulanabilir hale getirilmiştir. Köylüler kendi imkânlarıyla sondaj kuyusu açarak arazilerini sulamaktadırlar. Köyde arazilerine genel olarak buğday, arpa, mercimek, pamuk, mısır ekilmektedir. Yine kavun, karpuz yetiştiriciliği de yapılmaktadır.Köy yolunun sonunda ipek yolunun kenarında 3 tane değirmen bulunmaktadır. Ayrıca köy-Viranşehir yolunun 5. kilometresinde 1 tornacı, Hacı Abdurrahman Arda'ya yani köyün muhtarının(Sultan Arda) babasına ait bir sera ve yine aynı kişiye ait bir mısır kurutma fabrikası bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkokulu vardır ancak 4. sınıfı bitiren öğrenciler 5 km uzaklıktaki Kocatepe Ortaokulunda taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Okulda sadece bir sınıf vardır. Sınıfın dışında müdür odası ve aynı binada öğretmenlerin kalması için iki odalık bir lojman bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi olup kanalizasyon şebekesi yoktur . PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik var ancak sabit telefon yoktur. Köy İpek Yolunun kuzeyindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]