Bologna Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 44°29′38″K 11°20′34″D / 44.49389°K 11.34278°D / 44.49389; 11.34278

Bologna Üniversitesi
Seal of the University of Bologna.svg
Slogan Alma Mater Studiorum
Kuruluş 1088
Tür Devlet Destekli Üniversite
Eğitim dil(ler)i İtalyanca
Rektör Ivano Dionigi
Konum Bologna, İtalya
Web sitesi İtalyanca Site
İngilizce Site

Dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul gören ve halen faal olan Bologna Üniversitesi (Latince Alma Mater Studiorum) 'nin merkezi Bologna şehrinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra Ravenna, Forlì, Cesena ve Rimini'de de bazı bölümleri bulunmaktadır. Tarihçiler tarafından kuruluş tarihi 1088 olarak belirlenmiştir. Günümüzde 23 fakültede 80000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Eğitim kadrosunda ilk olarak hukukçular yer almiş, 14. yüzyıldan itibaren ise mantık, astronomi, tıp, felsefe, aritmetik, retorik, dilbilgisi, teoloji, Yunanca ve İbranice gibi dersler vermek üzere yeni eğitimciler eklenmiştir. Böylelikle Bologna Üniversitesi seçkin akademisyenlerin eğitim verdiği oldukça ünlü bir okul olmuştur.

15. yüzyılda sayilari az olsa da aralarinda Andrea Alciato'nun da bulundugu onemli hukukcular, 16. yüzyılda Pietro Pomponazzi, Gerolamo Cardano, Scipione del Ferro gibi isimler doga bilimleri konusunda ders vermistir.

17. yüzyılda Carracci, Guido Reni ve Guercino tarafından resim, Ferdinando Bibbiena ve oğlu Antonio tarafından da mimarlik bölümleri kurulmuştur.

18. yüzyılda ise, II. Papa Lambertini (Benedict XIV) Bilimler Enstitüsü'nün kütüphanesine bir cok bilimsel malzeme bagislamis, hediyeleri ile sanat ve bilimi teşvik etmistir. Bu donemde matematik kürsüsü kurulmus; fizik, cebir, optik, kimya dersleri baslanmistir. Domenico Guglielmini, Eustachio, Gabriele Manfredi gibi matematikçi ve astronomlar, Iacopo Bartolomeo Beccari, Pier Paolo Molinelli gibi doktor ve doğa bilimcileri ders vermeye baslamistir. Bilim ve teknoloji konusunda Luigi Galvani'nin öncü çalışmaları, Ercole Francesco, Giampietro Canotti, Giovanni Grisostomo Trombelli, Ludovico Ravioli, Francesco Albergati isimler sayesinde ise tarih çalışmaları yapilmisitr. Carlo Francesco Dotti, Alfonso Torreggiani, Donato Creti, Giuseppe Maria Crispi, Vittorio Bigari gibi birçok yetenekli sanatçı sayesinde ise mimarlik ve resim konusunda onemli ilerlemeler saglanmistir.

Ilerleyen yüzyılda ise Giovanni Capellini, Giosuè Carducci, Giovanni Pascoli, Augusto Righi, Federigo Enriques, Giacomo Ciamician, Augusto Murri gibi onemli isimler one cikmistir.

Dokuz asırlık tarihi boyunca eğitim verdiği önemli şahsiyetlerden bazları ise sunlardir; Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Guido Guinizelli, Cino da Pistoia, Cecco d'Ascoli, Re Enzo, Salimbene da Parma, Coluccio Salutati, Tommaso Becket, Paracelso, Erasmo da Rotterdam, Papa Niccolò V, Raimondo di Peñafort, Albrecht Dürer, Aziz Carlo Borromeo, Nicolaus Copernicus, Torquato Tasso, Carlo Goldoni.