Beylikköprü, Polatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Beylikköprü
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Polatlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.550
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06900
İnternet sitesi: [2]

Beylikköprü, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilk adı Bebil’dir. Bu köy Yassıhöyük Köyü’nün karşısında idi. Aslında o bölgedeki arazi, Bebil isminde bir Rum’un çiftliği imiş, bu şahsın ismine atfen Bebil Çiftliği denirmiş.

Bu Rum Bebil çiftliğini, Beypazarı’ndan Çayırlı Oğullarına satarak İstanbul’a göç etmiş. Çayırlı Oğulları buraya hiç gelmemişlerdir.

Çiftlik Çayırlı Oğulları tarafından, Muzaffer Bıyıkoğlu’nun babası Mehmet Bıyıkoğlu’nun dedesi olan Hacı Mehmet Bıyıkoğlu’na satılmıştır. Bu zat bu köye yerleştikten sonra (ilk gelenler) Köy çiftlik hüviyetinden Osmanlı İmparatorluğu döneminde Köye dönüştürülmüş ve L harfi kaldırılarak adı Bebi Köyü olmuştur.

1867 yılında Hacı Mehmet Bıyıkoğlu ve çocukları (Muzaffer Bıyıkoğlu’nun dedesi Hacı Ömer Bıyıkoğlu ve kardeşleri) ilk köye gelen kişilerdir. Bu kişiler Eskişehir’deki Sivrihisar’ın Dutlu Köyü'nden buraya gelmişlerdir.

Bebi Köyü Yunan Harbinde (Sakarya Meydan Muharebesi) Yunanlar tarafından tamamen yakılmış olup, Hacı Mehmet Bıyıkoğlu’nun torunları Mehmet ve Yusuf Bıyıkoğlu tarafından, ulaşım bakımından yerleşime daha uygun olması sebebiyle, şimdiki köyün (tren istasyonunun bu günkü yerine) olduğu yere yerleşmişlerdir. Sakarya vadisinde o dönemde hayvancılık yapılıyordu ve en hızlı ulaşım aracı trendi.

Bebi 1948 senesine kadar Sivrihisar’a bağlı idi. 1943 yılında Sivrihisar Kaza İdare Heyeti’nin aldığı bir kararla köyün adı değiştirildi. Köyün güneyinde ve köye 1 km uzaklıkta olan, Sakarya Nehri üzerinde bulunan, şimdiki demiryolu köprüsünün 500 m batısındaki (şimdi yıkılmış olan) ahşap köprünün adı Beyliğe yani Devlete ait olması sebebi ile Bebi Köyü'ne verilmiş ve köyün adı Beylikköprü olarak değiştirilmiştir.

(Muzaffer Bıyıkoğlu’ndan aktarılmıştır.)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün özgün, düğün ve tören adetleri vardır. Okur yazarlık oranı ve üniversite mezunu sayısı bakımından da komşu köylerine oranla son derece ileridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 95 km, Polatlı ilçesine 21 km uzaklıktadır. Rakımı 692 m'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1550
1997 1124

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda hayvancılık güç kaybetmiştir. Yanıbaşından akmakta olan Sakarya nehri sayesinde sulu tarım gittiçe önem kazanmıştır. Tarımsal alanda ileri teknolojilerin kullanıldığı bir köydür. Köyün tarımsal alanda ağırlığını buğday ziraatı oluşturmaktadır. Buğday ziraatinden sonraki en güçlü ürün Şeker pancarı üretimidir. Bunu sırası ile kuru soğan ve kavun karpuz ziratı takip eder. Ayrıca bir kısım ufak arazilerde yaş sebze (özellikle sivri biber ve sofralık domates) yetiştiriciliğide yapılmaktadır. Köyde hayvancılık olarak en başta süt inekciliği gelmektedir. Süt inekciliğini damızlık koyun izlemektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - İdris GÜMÜŞTEKİN
2009 - İdris GÜMÜŞTEKİN
2004 - İdris GÜMÜŞTEKİN
1999 - İdris GÜMÜŞTEKİN
1994 - İsmail BİLGİN
1989 - Ali Osman ALTINTEN
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu (MEB-Beylikköprü Şht. Yzb. Nazmi Elmas İlköğretim Okulu) vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köy içi yollar kumdur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ankara-Eskişehir hızlı tren yolu için yapılan viyadük köy arazisinden geçmektedir. Köyden geçen tren yolu üzerinde TCDD'nin tarihi tren istasyonu ve TMO silo tesisleri bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]