Behram Kurşunoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Behram Kurşunoğlu
Doğum 1922
Çaykara, Trabzon, Türkiye
Ölüm 25 Ekim 2003 (81 yaşında)
Miami, ABD
Milliyeti Türk
Dalı Fizik
Çalıştığı yerler Global Foundation;
Miami Üniversitesim Teorik Araştırmalar Merkezi;
Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı
Cambridge Üniversitesi
Birleşmiş Milletler

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu (d. 1922, Çaykara, Trabzon - ö.25 Ekim 2003; Miami, Florida), Türk teorik fizikçi, eğitimci.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmıştır.

Ankara Üniversitesi ve İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'ndeki eğitiminin ardından fizik doktorasını yine İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmıştır. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanmıştır.

Behram Kurşunoğlu 1950'li yıllarda atom enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye'de sürdürmüş ve aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun kurucu üyesi olarak görev yapmıştır. Behram Kurşunoğlu aynı zamanda Genelkurmay Başkanlığı'na danışmanlık yapmıştir.

1965 yılında Miami Üniversitesi'ndeki Teorik Araştırmalar Merkezi'nin kurulmasında rol almıştir. Bu merkezin 1992'de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation'ın direktörü olmuştur.

Bir dönem Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle "Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini" ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınmıştır. 1964 yılından beri organize etmekte olduğu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınmıştır.

Behram Kurşunoğlu 1972'de fizik alanında TÜBİTAK Bilim ödülü ile onurlandırılmıştır.

Behram Kurşunoğlu 2003 yılında Miami'de vefat etmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]