Alberto Santos-Dumont

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Alberto Santos-Dumont
Santos-Dumont uçağıyla

Alberto Santos-Dumont (d. 20 Temmuz 1873 - ö. 23 Temmuz 1932), modern hafif uçakların ilk örneklerinden olan Demoiselle ya da Grasshopper adlı tek kanatlı uçakları geliştiren (1909) Brezilyalı havacı.

Fransa'da öğrenim gören Santos-Dumont, yaşamının büyük bölümünü bu ülkede geçirdi.1898'de içten yanmalı gaz motoruyla hareket eden bir hava gemisi geliştirdi.1901'de de Paris'te düzenlenen bir yarışmada 12 BG'lik bir motorla çalışan 624 m³ hacimli hava gemisiyle Eiffel Kulesi çevresinde yarım saat süreyle uçmayı başardı.

Wright Kardeşler in 1903'teki uçuşundan kısa bir süre sonra uçaklar üzerinde çalışmaya girişen Santos-Dumont, dikey pervaneli araçlarla çeşitli deneyler gerçekleştirdi.1906'da da, arkadan pervaneli, kutu uçurtma benzeri ilginç bir uçak geliştirdi.50 BG'lik V tipi 8 silindirli bir motorla çalışan bu 14-bis modeli uçakla, aynı yılın ekim ayında resmi gözlemcilerin denetiminde Avrupa'da gerçekleştirilen ilk motorlu uçuşu gerçekleştirdi.Kasımda da 220 metreyi 21 saniyede alarak hız rekorunun sahibi oldu.

1932'de Brezilya'ya dönen Santos-Dumont, uçakların savaşlarda kullanılmaya başlaması nedeniyle bunalıma girerek intihar etti.

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Alberto Santos-Dumont ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.