İnikli, İznik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
İnikli Mahallesi
—  Köy  —
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İznik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 300
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16860
İnternet sitesi: http://www.inikli.com

İnikli, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede bugün 87 haneden oluşan köy 143 erkek 157 kadın Toplam 300 kişi yaşamaktadır. Samanlı Dağları’nın İznik Gölü’ne bakan bir yamacında kurulmuştur. İlçenin kuzeyinde, Çevresi ormanlıktır. Halk arasında, inek besledikleri için, ya da inekli bir Yörük nedeniyle bu adı aldığı söylenir. Bugünkü adı İnekli Ali’den gelmiştir. Ancak köyün adına tahrirat defterlerin de rastlanamamıştır. Olasılıkla XV-XVI. yüzyılda başka bir adı vardı. Olasılıkla 1530 tarihli tahrirat defterinde geçen 20 haneli Gedikliköyü bu idi. Gedikli adı zamanla İnikli oldu. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre 34 hane bulunan köyde 1927 yılında 306, 1990 yılında 361, 1997 yılında 328 kişi yaşamaktaydı. Köydeki tarihi Hacı Mehmet Cami, 1943 yılında yapıldığı anlaşılıyor. Köyde bulunan çok sayıda ahşap tarihi ev olup, gittikçe tahrip olmaktadır. 1995 yılında köydeki tarihi evler koruma altına alınmıştır. Ancak evler terk edildiği için evlerin çoğu yıkılmıştır. 1908 Yıllığı’na göre İznik bucağına bağlı 153 haneli Enikli adlı başka bir köy vardır. Yerli köyüdür. Köyün alanında bulunan asırlık tarihi asmanın bir eşi yoktur. Tarihi cami koruma altına alınmıştır. Köyün batısındaki mezarlıkta Pamuklu Dede adlı bir adak yeri vardır. Köyün içinde ve çevresinde çok sayıda antik kalıntılar yer almaktadır.

İznik’e 11 km. uzaklıktaki Elbeyli Mahallesinin kuzeyindeki inikli köyü ormanlık alanda MS.II.yüzyılda kullanılmış, biri büyük diğeride küçük olmak üzere iki taş ocağı bulunmaktadır. Bu ocaklar sonraki yıllarda tahrip olmuştur. Bu ocaktan çıkarılan taşlar rekristalize kalker dolimitik beyaz renkli bloklardan oluşmaktadır.

Romalılar bu ocağın 100 m. uzunluğunda, 26 m. eninde ve 18,50 m. yüksekliğindeki bölümünü çalıştırmışlardır.

Buradan çıkarılıp İznik'te kullanılan taşların; Köyde bugün 87 haneden oluşan köy 143 erkek 157 kadın Toplam 300 kişi yaşamaktadır. Samanlı Dağları’nın İznik Gölü’ne bakan bir yamacında kurulmuştur. İlçenin kuzeyinde, Çevresi ormanlıktır. Halk arasında, inek besledikleri için, ya da inekli bir Yörük nedeniyle bu adı aldığı söylenir. Bugünkü adı İnekli Ali’den gelmiştir. Ancak köyün adına tahrirat defterlerin de rastlanamamıştır. Olasılıkla XV-XVI. yüzyılda başka bir adı vardı. Olasılıkla 1530 tarihli tahrirat defterinde geçen 20 haneli Gedikliköyü bu idi. Gedikli adı zamanla İnikli oldu. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre 34 hane bulunan köyde 1927 yılında 306, 1990 yılında 361, 1997 yılında 328 kişi yaşamaktaydı. Köydeki tarihi Hacı Mehmet Cami, 1943 yılında yapıldığı anlaşılıyor. Mahallede bulunan çok sayıda ahşap tarihi ev olup, gittikçe tahrip olmaktadır. 1995 yılında köydeki tarihi evler koruma altına alınmıştır. Ancak evler terk edildiği için evlerin çoğu yıkılmıştır. 1908 Yıllığı’na göre İznik bucağına bağlı 153 haneli Enikli adlı başka bir köy vardır. Yerli köyüdür. Köyün alanında bulunan asırlık tarihi asmanın bir eşi yoktur. Tarihi cami koruma altına alınmıştır. Köyün batısındaki mezarlıkta Pamuklu Dede adlı bir adak yeri vardır. Köyün içinde ve çevresinde çok sayıda antik kalıntılar yer almaktadır.

Günümüzde bu ocak içerisinde antik çağa ait keski izleri ve blokların alındığı yerler görülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 94 km, İznik ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 382
2009 300
2005 336

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım köyümüz meyvacılık üzerine tatlı papaz çeşitinde iyibir üretici konumundadır.kiraz ürünü ilk mahsül olarak başlar .takiben tatlı papaz eriği,şeftali çeşitleri ,armut ,nektarin,üzüm, sofralık zeytin üretiminde damak tadına hitap eden kaliteye sahip şirin bir köydür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır.1 2 3 sınıflar köyümüzde ilköğretim görmektedir.fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]