Çiftlikköy, Almus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çiftlikköy
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Almus
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 450
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60900
İnternet sitesi: [2]

Çiftlikköy, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Almus’a 38 Km. uzaklıktadır. Çiftlik, 1906'da Reşadiye’nin ilçe olmasıyla buraya bağlandı. 07.02.1987 tarihinde ise Almus’un köyü oldu. Çiftlik köyü kuruluşundan itibaren Tozanlı’ya bağlı olmadığı için tarihi hakkında detaylı bilgiye sahip değiliz.

Çiftlik köyü; Hamzalar, Aynacılı, Çatak, Hacıgil(merkez),Bakduman ve Kamuççek(Aşağı Kamuççek ve Yukarı Kamuççek) isimlerinde altı mahalleden oluşmakta.

Köyün tek muhtarlığı bulunuyor.

Ali Rıza ATASOY 1950 tarihinde Çiftlik köyü hakkında şu bilgileri vermekte:

Merkezin güney batısında, beş buçuk saat uzakta, 80 haneli bir köydür. Resmî okulları yoktur. Geçim vaziyetleri iyidir. Muhtarı Mustafa KOÇ’dur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1845’te köyde 16 hane bulunmaktaydı. Bunlar; Tiyakioğlu Mehmet, Karazoğlu İbrahim; Yusufoğlu Süleyman,Hacıoğlu Ali, Hamzaoğlu Hüseyin,Hamzaoğlu Ali, Sekbanoğlu Hüseyin,Karamustafaoğlu Aydın,Kedhüdayerioğlu Mehmet,Aynacıoğlu İsmail,Tulukcuoğlu Halil,Tellioğlu Emin,Kahyayerioğlu Hasan ile Oğlacıoğlu Hasan’dı.

1967 tarihinde köyde 759 kişi yaşamaktaydı,1973’te ise 178 hanede 812 kişi yaşıyordu. Köyün 2000 yılı nüfusu 1800 kişidir. Bunun yaklaşık 200’ü köyde yaşamakta. Ancak, yaz aylarında köyün nüfusu dört beş kat artmaktadır.

Günümüzde köyde yaşayan sülaleler; Aynacıoğlu, Aydınoğlu, Sağmenoğlu, Kilciler, Hamzaoğulları, Mustegiller, Tiryakioğulları, Hümmetler, Çıtışlar, Dabaklar, Yemenlilerdir.

İstanbul’da yaşayan Çiftlik köylüleri Alibeyköy, Esenler, Bağcılar, Esenyurt, Sefaköy ile Kurtköy’de kümelenmiş vaziyetteler.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

1845 tarihinde Çiftlik köyünde 16 hanenin 233 dönüm ekili, 111 dönüm ekinsiz arazisi vardı. Köyde 87 sağılan koyun, 7 kısır koyun, 87 sağılan keçi, 52 kısır keçi, 15 sağılan inek, 4 kısır inek, 18 kuzu, 31 oğlak, 2 sağılan camus, 1 kısır camus, 3 düve, 8 tosun, 1 camus balağı, 2 camus öküzü, 19 koşum öküzü, 3 döllü kısrak, 1 tay, 4 merkep bulunuyordu.1 barkir vardı.1845’te kuzu ve oğlakların eksik yazıldığı dikkati çekmekte.

Çiftlik köyünde toplam 345 hayvan vardı. Hane başına düşen ortalama hayvan sayısı yaklaşık 22’dir.1845’te köy halkından İstanbul’da çalışan bulunmamakta.

Köyün toplam geliri 8836 kuruş, vergisi ise 1369 kuruş idi.459Köyde hane başına düşen ortalama gelir 522 kuruş, ortalama vergi ise yaklaşık 85 kuruştu. Gelir miktarı, Tozanlı ortalaması olan 365 kuruşun 187 kuruş üzerindedir. Gelirin yüksek olmasının sebebi omca sökümünden elde edilen gelirdir. Hane başına düşen ortalama ekilebilir arazi miktarı 14,5 dönüm, ekinsiz arazi miktarı 6,9 dönümdü. Çiftlik köyü 1845’ te Kafirni’ye bağlı olduğu için Tozanlı’nın genel toplamına dâhil edilmedi[1].

Köy halkı halen tarım ve hayvancılık ile orman işleriyle meşgul olmaktadır. İstanbul’da yaşayanlar, genel olarak oto tamir, işleri, konfeksiyon, demir doğrama işlerinde çalışmaktalar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Eğitim
Köy okulu beş sınıflı olarak eğitim öğretime devam etmekte. Köyden yetişen fakülte ve yüksekokul mezunları; Bekir YİĞİT (Makine Yüksek Müh.), Kazım YILMAZ ( Makine Teknikeri), Kemal BOLA (Pilot), Ömer ŞAHİN ( Polis), Selahattin KOÇ ( İmam), Sami YILMAZ (Tekniker), Cemal AYDIN (Mühendis), Ahmet ŞAHİN (Bankacı),Hüseyin KOÇ ( Mühendis), Uğur ŞİMŞEK (Elektrik Teknikeri) ile Yusuf YÜCE ( Öğretmen)’dir. Halen çeşitli branşlarda eğitimlerini devam ettirenlerde bulunmakta.
Dernek
Çiftlik köyü derneği 1993 tarihinde kuruldu. Kurucuları; Kadir KOÇ, Ali TRAK, Halil KARACA, Ahmet KARACA, Salih KUZEL, Halil KUZEL, Mustafa UÇAR ve Muharrem KUZEL’dir. Şimdiye kadar ki dernek başkanları; Kadir KOÇ, Durmuş UÇAR, Halil KUZEL, Mustafa YİĞİT ile Hamza UÇAR’dır.
Dernek, halkın birlik ve beraberliğinde öncü oldu. Halkın da katkılarıyla telefonların bağlanması ve köy yollarının yaptırılmasını sağladı. Köprü, cami ve okulun yapımına katkıda bulunuldu.

Halk yaz aylarında piknik ve pilav günü düzenlemekte, bayramlarda bir araya gelmekteler. Köy halkından İdris ASLAN mehterlik, Özgür ŞİMŞEK ise ses sanatçılığı yapmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 88 Km., Almus ilçesine 52 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 450
1997 225

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Veli Uçar
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ATASOY, Prof.Dr.Ali Rıza; Tokat Reşadiye İlçesi Halk Kitabı, Sh. 617, İst. 1950

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]