Çankırıspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çankırı Belediyespor sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Çankırıspor
Çankırıspor logosu
Tam isim Çankırı Spor AŞ
Takma isim(ler) Genç Yarenler
Renkler Mavi-Beyaz-Kırmızı
Kuruluş 1993
Stadyum Çankırı Atatürk Stadyumu, Çankırı
(Kapasite: 5.500)
Başkan Türkiye Sevda Karaali Şireci
Teknik direktör Türkiye Hakan Yılmaz
Lig TFF 3. Lig
2013-14 TFF 2. Lig Beyaz Grup, 18.
Resmî site Resmî site
İç saha
Deplasman
Alanyaspor ile Çankırıspor arasında 19 Aralık 2010 tarihinde oynanan maçtan bir görünüm.

Çankırıspor, salon sporlarında faaliyet göstermek amacıyla Belediye Başkanı Raif Oktay’ın başkanlığında Mavi-Beyaz forma rengiyle 1993 yılında kuruldu. (2003 yılında forma rengine Kırmızı rengini ekledi). O günkü kurucular arasında, Raif Oktay, Ali Soydaş, Sadık Çağlar, Selahattin Gülburun, Süreyya Elmalı, Mehmet Uzun, Hasan Koç ve Hasan Basri yer alıyorlardı.

Futbola Girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı Belediyesor arması (1993-2011)

1994 yılında belediye başkanlığına seçilen Ahmet Bukan, belediyenin faaliyet gösterdiği spor branşları arasına futbolu da kattı. İki yıl Çankırı amatör kümesinde mücadele eden Belediyespor, arka arkaya şampiyonluklar yaşadı ve 3. lige terfi maçlarında Çankırı'yı temsil etme hakkını kazandı. Birinci tur maçları Amasya'da yapıldı. Amasya'da yapılan ilk tur maçlarını geçerek ikinci tura kalan Çankırı Belediyespor, ikinci tur maçlarını Elazığ'da oynadı. Güçlü takımların yer aldığı ikinci tur maçları sonrasında Belediyespor namağlup olarak 1995-1996 sezonunda 3. ligde oynamaya hak kazandı.

3. Lig'de mücadele eden Belediyespor, 2. Lig B Kategorisi'ne kadar yükseldi. 2002 yılında yapılan mahalli seçimlerde belediye başkanlığını kazanan İrfan Dinç, 2. Lig B Kategorisi'nde mücadele eden Çankırı Belediyespor'un fahri başkanı, Celal Kaman da kulüp başkanı oldu. Kulüp başkanlığını da 2009'a kadar Celal Kaman yaptı.

Çankırı Belediyespor'un mali sıkıntılar içerisinde olduğu 2009-2010 sezonu öncesinde Çankırı Belediyesi, kulübü Anadolu Gösteri Merkezi işletmecisi Sevda Karaali Şireci'ye devretti. Böylelikle Türkiye profesyonel futbol liglerinin ve Avrupa'nın ilk ve tek bayan kulüp başkanı Sevda Karaali Şireci olarak tarihe geçti. Çankırı Belediyesi ile ilişiği tamamen kesilen Çankırı Belediyespor'un ismi 2011-2012 sezonu öncesi Çankırıspor olarak değiştirildi.

2013-2014 sezonunda 3. Lig'e düştü.

Hedefleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı Belediyespor’un kuruluşunun 16. yılında yeni sezonda Sevda Karaali Şireci başkanlığındaki yönetim kurulu, geçmiş yıllarda yapılan hatalara son vermek istiyor. Bu amaçla da 1. Lig'e yükselmeyi hedefleyen yönetim, gerekli transferleri yaparak Çankırılılar için ilk hedef olarak 1. Lig'de oynamayı hedefledi. 2008 yılında Bank Asya 1. Lig kapısından Yarı Finalde son anda elenerek dönen Çankırı Belediyespor'un şu anda ki teknik direktörü Hakan Yılmaz'dır.

2011/12 sezonu takım kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

No. Pozisyon Oyuncu
Türkiye KL Abdullah Kasım Aras
Türkiye DF Gökhan Aslan
Türkiye DF Cüneyt Dev
Türkiye DF Erçin Eskier
Türkiye DF Hüsamettin Tut
Türkiye OS Ahmet İçöz
Türkiye OS Can Polat
Türkiye OS Eşref Koçak
Türkiye OS Muammer Sancaklı
Türkiye FV Ali Yakup
Türkiye FV Alper Yeşil
No. Pozisyon Oyuncu
Türkiye FV Muhammed Sak
Türkiye FV Yahya Alpaslan
Türkiye DF Hüseyin Keleş
Türkiye OS Önder Tezcan
Türkiye DF Hüseyin Onur Gedikkaya
Türkiye OS Volkan Öztürk
Türkiye FV Onur Demirok
Türkiye FV Ozan Solak
Türkiye OS Tevrat Yüksel
Türkiye KL Yunus Yurtdaş

Taraftarı[değiştir | kaynağı değiştir]

16 senelik bir mazisi olduğu için taraftar grubu da yeni yeni oluşan Çankırı Belediyespor, ismini şehrin asırlardır devam eden YAREN KÜLTÜRÜNDEN alan "GENÇ YARENLER" taraftar grubu tarafından desteklenmektedir.

Ev sahipliği yaptığı maçlarda yaklaşık 4000 kadar taraftar desteğine arkasına alan takım, İstanbul ve Ankara gibi göç verdiği şehirlerde oynadığı maçlarda 1000'e yakın taraftar tarafından desteklenmektedir.

Lig mücadeleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2001-2014

1996-2001, 2014-

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]