Çamlık, Selçuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çamlık
—  Mahalle  —
İzmir
İzmir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege
İl İzmir
İlçe Selçuk
Rakım 250 m (820 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 955
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 232
İl plaka kodu 35
Muhtar Ahmet Avcı

Çamlık, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet dönemi öncesinde "Aziziye" adıyla biliniyordu. 1991 yılında kurulan Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi ile ünlüdür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi'nde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin de yer almaktadır. Müze, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir–Aydın demiryolunun (inşası 1866-1976) Çamlık'tan da geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanı sıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır. Her yıl yerli–yabancı 10 bin civarında turist, müzeyi ziyaret etmektedir. Bu sayının artması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) yetkililerinden, gezi programlarına müzeyi de dahil etmeleri rica edilmiştir. Ayrıca, Atatürk de 1936 yılında "beyaz tren" ile gelerek Çamlık'ta konaklamıştır. Müzede Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlamıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre nüfus verileri
2000 955
1997 900

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilköğretim okulu vardır. Sağlık evi vardır fakat faal değildir. Sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]