Çamlık, Selçuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çamlık
—  Köy  —
Izmir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl İzmir
İlçe Selçuk
Rakım 250 m (820 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 955
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 232
İl plaka kodu 35
İnternet sitesi: YerelNet

Çamlık köyü İzmir'inin Selçuk ilçesine bağlı bir köydür.

Çamlık, Selçuk'un merkezi, Belevi, Zeytinköy ve Barutçudan sonra en büyük 5. yerleşim birimidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet dönemi öncesinde "Aziziye" adıyla biliniyordu. 1991 yılında kurulan Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi ile ünlüdür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Müze
Çamlık köyü Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi'nde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin de yer almaktadır.
Müze, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir–Aydın demiryolunun (inşası 1866-1976) Çamlık köyünden de geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanı sıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır.
Her yıl yerli–yabancı 10 bin civarında turist, müzeyi ziyaret etmektedir. Bu sayının artması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) yetkililerinden, gezi programlarına müzeyi de dahil etmeleri rica edilmiştir.
Ayrıca, Atatürk de 1936 yılında "beyaz tren" ile gelerek Çamlık köyü’nde konaklamıştır. Müzede Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlamıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 955
1997 900

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu vardır. Sağlık evi vardır fakat faal değildir. Sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentası vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]