Çamlıca, Karacabey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çamlıca
—  Köy  —
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Karacabey
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 368
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]

Çamlıca, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir Rum köyüdür. Önceleri Sultan I. Murat'in Bayramdere Balıkçı Barınağı korusu imiş. Daha sonra Hüseyin Paşa'ya geçen köy, bilahare Kütahya'daki camiine vakfedilmiştir. Köye yerleştirilen 30 er, "Drazali Derbendi" 'ni korumakla görevlendirilmiştir.

Köyde eski tarihi kilise bulunmaktadır. Kilise H. Georgios adına yapılmıştır fakat bu kilisenin ne zaman yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Yapının güney cephesinin doğusunda 1837 tarihli bir kitabe bulunmuştur. A.D.Mordtmann 1850-1859 yıllarında bu kilisenin kısaca tanıtımını yapmıştır. Bir ara bu yapı camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde harap ve terk edilmiş durumdadır.

Kilise doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, üç nefli bir bazilika planındadır. Batısında giriş, doğusunda içeriden ve dışarıdan yuvarlak apsidi ve tek basamaklı bir synthrononu bulunmaktadır. Apsidin iki yanında, kuzey ve güney duvarlarının köşelerinde birer dikdörtgen niş bulunmaktadır. Kuzey ve güney duvarlarında ise, dışa doğru daralan üçer penceresi vardır.

Kilise moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Apsid bir sıra tuğla, bir ve iki sıra kesme taştan örülmüştür. Apsid yarım kubbesi, yan duvarlardaki pencereler tuğla ile örülmüştür.

Bu yörede, 1924 yılında mübadele göçü sonucu Yunanistan'ın selanik ilinin serez ve langaza yörelerinden gelen göçmenler yaşamaktadır.Kısmen yörükte vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde çıplak adı verilen, soğandan yapılan bir çeşit börek türü köyün geleneksel yemeğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 70 km, Karacabey ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Çok rüzgar alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 165
2000 368
1997 265
1990 421
1970 788
1927 560

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden çoğunlukla soğan,arpacık, zeytin ve bazı meyve ürünleri yetiştirilir.Hayvancılık olarak çoğunlukla küçükbaş hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2014 - Saadettin Yıldırım
2009 - Mehmet Ersen
2004 - Mehmet Türkkan
1999 - Nazmi Çamoğlu
1994 - Nazmi Çamoğlu
1989 - Mehmet Türkkan
1984 - Rüstem Özkan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]