Yurtsever Cephe (Zambiya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.35, 8 Aralık 2016 tarihli sürüm (Silinmiş şablona verilen bağlantı kaldırıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yurtsever Cephe, Afrika ülkesi Zambiya'da faaliyet gösteren siyasi parti.

Hakkında

Dönemin devlet başkanı Frederick Chiluba parti içerisinde devlet başkanlığı makamına gelebilecek kişi olarak Levy Mwanawasa'yı aday göstermesi neticesinde partisi Çok Partili Demokrasi Hareketi'nden istifa eden Michael Sata tarafından kurulmuştur.

2001 yılında Sata tarafından kurulan parti, Sata önderliğinde katıldığı ilk devlet başkanlığı seçimlerinde %3,4 oranında oy alabilmiş, aynı dönemde gerçekleştirilen 2001 genel seçimlerinde de %2,8 oy alarak bir vekillik elde edebilmiştir. 2006 seçimlerinde de başarılı olamayan parti, 2011 seçimlerinden birinci parti olarak çıkarak Sata'nın devlet başkanlığı makamına çıkmasına olanak sağlamıştır.

2014 yılında Sata'nın hayatını kaybetmesi neticesinde genel başkanlığa getirilen Edgar Lungu önderliğinde katılan iki seçim olan 2015 ve 2016 devlet başkanlığı seçimlerinden galibiyet ile ayrılan parti, genel başkanları Lungu'nun devlet başkanı olmasını sağlamıştır. 2016 yılında eş zamanlı gerçekleştirilen genel seçimlerde de mümkün olan 156 sandalyeden 80 tanesini elde ederek mecliste de çoğunluğu sağlamıştır.

Parti 2013 yılından bu yana Sosyalist Enternasyonal'in ortak üyesi konumundadır.

Dış bağlantılar