Mehmed İhsan Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yozgatlı İhsan Efendi sayfasından yönlendirildi)
Mehmed İhsan Efendi
Doğum 1902
Yozgat, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 15 Haziran 1961
Kahire, Mısır
Diğer ad(lar)ı Yozgatlı İhsan Efendi
Meslek Din alimi

Mehmed İhsan Efendi bilinen adıyla Yozgatlı İhsan Efendi (d. 1902, Yozgat - ö. 15 Haziran 1961, Kahire), Türk müderris. Siyasetçi ve akademisyen Ekmeleddin İhsanoğlu'nun babasıdır. Mehmet Âkif Ersoy'un Kur'an mealini yakmasını vasiyet ettiği kişi olarak tanınır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1902 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Hacı Abdülaziz Efendi, annesi Şeyh Tayyib'in kızı Fatma Hanım'dır. Amcasından ilk eğitimini aldıktan sonra mektep tahsiline başladı. İlk mekteplerden mezun olduktan sonra Yozgat'ta medreselerde ve Mekteb-i Sultani'de eğitim gördü. Bunun yanı sıra çeşitli hocalardan özel dersler aldı. Arapça, Farsça ve Fransızca'yı öğrendi. İlim tahsilini ileri bir seviyeye taşımak için önce İstanbul'a ardından da 1924 yılında Kahire'ye gitti.

Kahire'de El-Ezher Üniversitesinde eğitime başladı ve bu zaman zarfında çeşitli alimlerin derslerine katıldı. Üniversiteyi ikincilikle bitirdi. 1937-1959 yılları arasında I. Mahmud'un inşa ettirdiği Sultan Mahmud Medresesi'nde müderrislik ve müdürlük yaptı. Buradaki hocalığı sırasında yurt dışından gelen pek çok talebe yetiştirdi. Talebeleri arasında; Ali Yakup Cenkçiler, Ali Ulvi Kurucu ve Mehmet Emin Saraç gibi isimler vardır. 1935-1952 yıllarında Mısır kralının tercümanlığını ve Kraliyet Sarayı'nın Türk arşivinde başuzman olarak görev yaptı. 1951 yılında Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsünü kurdu ölene kadar başkanlığını yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]