Tekkeyeni, Sulusaray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekkeyeni
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Sulusaray
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 360
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60870
İnternet sitesi: [2]

Tekkeyeni, Tokat ilinin Sulusaray ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte bölge halkının Camii ve Bayrak sevgisinden dolayı bu ismin konulduğu söylenir. Köyün tarihçesi ve kökeni olarak ise Anadoluya yerleşmiş olan 24 Oğuz boyundan Kayı boyu ve Salur boyu sülalerine dayandığı yöre halkının yaşlıların hala Oğuz Türkçesine ait olan kelime kökenlerini kullandıkları görülmüştür. Osmanlı Devletinde ise Osmanlı-İran Savaşları sırasında eyalet askerleri grubuna ve Deliler[1] ocaklarına bu köyden asker olarak alınmışlardır. 1793 - Nizam-ı Cedid Ordusu[2]'nun Kuruluşu'nda bu köy ve Anadolu'dan bazı köylerden gençler[1] özel olarak seçilmiştir. 1.Dünya Savaşında köyden Yemen Cephesine[3] asker gönderilmiş olup, hiç biri geri dönmemiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri klasik iç anadolu ve doğu anadolu kültürünü taşımaktadır. Düğünlerde davul ve zurna çalgıları kullanılmaktadır. Köy ahalisi avlanmayı sevmekte olup genel olarak avlanan türler ise tavşan, keklik ve yaban domuzudur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 82 km, Sulusaray ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak günümüzde akarsu kaynakları kurumuş olduğu için yazları karasal iklimde görülmektedir. Kışları 1970-80'li yıllarda 3-3.5 metre kar yağışı olduğu kayıtları geçmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 360
1997 370

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazi şartları ve altyapı sorunları nedenleri ile 1970 ve 1990'larda büyük göçler vermiştir. Göçlerin büyük çoğunluğu Bursa olmak üzere Tekirdağ, İstanbul, Ankara illerine yapılmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy camisi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://tr-tr.facebook.com/tekkeyeni.koyu.sulusaray.tokat/