Strizh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Strizh basınç giysisi

Strizh, (Rusça: Стриж, "Hızlı (kuş)" anlamında), aslen SSCB'nin uzay mekiği Buran mürettebatı için geliştirilen bir uzay giysisidir. Soyuz mürettebatı tarafından giyilen Sokol uzay giysisine benziyordu. 3 Mach hızından yukarı hızlara ve 30 km'den yukarı irtifalarda uzay aracından fırlatılma esnasında kozmonotları korumak için dizayn edildi. Buran'da Columbia ve diğer uzay mekiklerininkine benzer fırlatma koltukları için tasarlandı (STS-4 görevinden sonra kaldırıldı).

Strizh giysileri, elektrik konektörleri ile donatılmış, zeytin yeşili renkli naylon branda ile gümüş aparatlar ve lastik kumaş ile kaplı, hava ve soğutucu öbekli imal edilmişti. Anodize alüminyum flanş tutturulmuş bir menteşeli vizörlü ekli basınçlı bir başlığı vardı. Kolluklarında, üst kola monte edilebilen ayarlanabilir mafsallı kablolar vardı. Bir metal demet ve dokuma kemeri aracılığıyla göğüsten arkaya sarılmış bir destek askısı vardı. Kauçuk parmak ve avuç içi deri ile donatılmış sökülebilir eldivenlere sahipti. Giyside ayrıca pileli diz bölümleri vardı. Dizlikleri, eşyayı koymak için tasarlandı. Mesela katlanabilir bıçak veya bir tabanca ve diğer numuneler gibi. Sol koluna bir basınç ölçer ve göğsüne bir subap takıldı. Strizh uzay giysisi ve Buran fırlatma koltuğu Soyuz'un fırlatılışı esnasında test edildi.

Bir tür basınç giysisi olan Strizh, ABD Hava Kuvvetleri'nde yüksek hızlı roket uçak X-15'in mürettebat giysisi ve Gemini uzay aracının benzer Gemini uzay giysisi gibi NASA'nın kullandığı gelişmiş mürettebat çıkış elbisesinin temelini oluşturmaktadır. Kabin basıncının düşük olduğu bütün Rus yörüngealtı uçuşlarında kullanılan yüksek irtifa uçakları için halen kullanımdadır.

Giysi özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Mach üstü hızlara ve 30.000 metreden (100.000 ft.) yüksek irtifalara izin vermekteydi.

Adı: Strizh kurtarma uzay giysisi.

Türemesi/Öncülü: Baklan tam basınçlı giysi.

Üretici: NPP Zvezda

Görevi: Buran uzay mekiği görevlerinde kullanıldı.

İşlevi: EVA ve fırlatma anında

Kullanım basıncı: 5.8 psi (400 hPa)

Giysi ağırlığı: 40 lb (18 kg)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]