Spectre (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Spectre sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

Spectre1940 yılında Jerry Siegel ve Bernard Baily tarafından yaratılan çizgi roman kahramanı.

İlk olarak More Fun Comics'in 52. sayısında gözükür. Adı Jim Corrigan'dır. Ünlü bir gansteri yakalamaya çalıştığı sırada ölür ve tanrı tarafından süper güçler verilerek yeryüzüne geri gönderilir.

Hal Jordan: Kendisi eski bir Green Lantern'dir. Kendi serisinde bütün Green Lantern'lerin gücünü çalarak mutlak güce ulaşır. Zero Hour serisinde evreni yok edip kendi istediği gibi tekrar yaratmak ister. Final Night serisinde ise New Gods tarafından söndürülen güneşi tekrar canladırmak için kendini feda eder.

Judgement Day serisinde ise asi melek Asmodel'e karşı yeni bir Spectre'ye ihtiyaç duyulur. Görevini tamamlayan Jim Corrigan cennetten ayrılmak istemez ve onun yerine bu görev yaptıklarının affedilmesini isteyen Hal Jordan'a verilir ve yeni Spectre Hal Jordan olur. Asmodel ile savaşır ve onu yener.

Infinite Crisis serisine bağlı Day of Vengeance serisinde Eclipso tarafından evredeki bütün büyüyü yok etmesi için kandırılır. Bunun üzerine Spectre DC evrenindeki bütün büyücüleri (Dr.Fate, Phantom Stranger ve Shazam dahil) öldürerek büyüye son verir.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahip olduğu gizemli tanrısal güçler sayesinde istediği her şeyi yapabilir.

Diğer isimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanrı'nın Öfkesi, Hayalet Gardiyan, Acımasız ruh, Karanlığın Adamı.