Sisler Evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.54, 5 Haziran 2016 tarihli sürüm (Taşıma:Kategori:ABD dramatik filmleri > Kategori:Amerika Birleşik Devletleri dramatik filmleri)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sisler Evi
House of Sand and Fog
Yönetmen Vadim Perelman
Yapımcı Michael London, Vadim Perelman
Senarist Vadim Perelman, Shawn Lawrence Otto
Hikâye Andre Dubus III
Oyuncular Ben Kingsley, Jennifer Connelly, Shohreh Aghdashloo, Ron Eldard, Frances Fisher, Kim Dickens, Jonathan Ahdout, Navi Rawat
Müzik James Horner
Görüntü yönetmeni Roger Deakins
Sanat yönetmeni Drew Boughton
Kurgu Lisa Zeno Churgin
Cinsi Sinema filmi
Yapım yılı 2003
Çıkış tarih(ler)i 26 Aralık 2003
Süre 124 dk
Ülke ABD
Dil İngilizce, Farsça

Sisler Evi (orijinal adı House of Sand and Fog), yönetmenliğini Vadim Perelman'ın yaptığı, Andre Dubus'un 1999'da yayımlanan aynı adlı romanının uyarlaması olan 2003 yapımı sinema filmi.

Filmin konusu, genç bir kadınla İranlı göçmen bir aile arasında Kuzey California'daki bir evin mülkiyeti için geçen mücadele ve mücadele sonunda kararan hayatları içerir. Film, 76. Akademi Ödülleri'nde üç dalda (En İyi Oyuncu: Ben Kingsley, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Shohreh Aghdashloo ve En İyi Film Müziği: James Horner) ödüllere aday oldu.

Konusu

Gündelikçi olarak hayatını kazanan Kathy Nicolo San Francisco yakınlarındaki küçük bir evde tek başına yaşayan, kocasının terk ettiği ve iyileşmekte olan uyuşturucu bağımlısı bir kadındır. Bu arada biriken vergi borçları için kendisine gönderilen uyarı mektuplarını dikkate almamıştır. Biriken borçlarına karşılık olarak evinin açık artırmayla satılmak üzere olduğundan da habersizdir. Evi tahliye etmesi için gelenlerle karşılaşmasıyla şaşkınlığa uğrar ve durumu fark eder. Tahliye için gelenlerden şerif yardımcısı Lester Burdon Kathy’ye karşı sempati beslemeye başlar, ona taşınması ve yasal yollarla evini geri alması için destek vermeye karar verir.

Massoud Amir Behrani bir zamanlar İran'da güçlü ve etkili bir albayken vatanını terk etmek zorunda kalmıştır. Göç ettiği San Francisco’da pek çok vasıfsız işte çalışmaktadır. Bununla beraber eşi Nadereh, oğlu Esmail ve kızı Sorayadan oluşan ailesine dışarıdan iyi bir izlenim vermek için kendisine saygın bir işadamı görüntüsü vermektedir. Bir gazete ilanında Kathy’nin evinin açık artırmayla satışa çıkarıldığını görür. İran'dan kaçtığından beri kovaladığı Amerikan Rüyasının gerçekleşeceği yer olarak bu evi istemektedir. Behrani açık artırma sonunda evi gerçek değerinin dörtte birine satın alır. Asıl amacı evi elden geçirerek ileride daha yüksek fiyattan satmaktır.

Diğer taraftan, babasından kendisine miras kalan evini geri almaya çalışan Kathy için bu ev yok olmaya başlayan hayatının yeniden kurulabileceği son yerdir. Evi boşaltmasından sonra kaldığı motelden ücretini ödeyememesi nedeniyle kaçmak zorunda kalan Kathy, arabasıyla eski evinin önünde beklemeye başlar. Bu sırada evin tadilattan geçirildiğini görerek çalışan işçilere karşı koymaya çalışır. Bu sırada ayağına batan çivili sopa yüzünden yaralanır. Nadereh ve Esmail’in yarasını sarmalarına rağmen onlara karşı olan tavrı değişmez.

Kathy, Lestor’ın tavsiyesiyle bulduğu avukattan evin idarenin hatası yüzünden ondan alındığını, Behrani’ye parasının geri verilip, evine tekrar sahip olabileceği söylenir. Ancak evi tadilattan geçirmekte olan Massoud idarenin, evi iade etmesi için kendisine evin değerinin altında bir ödeme yapmasını kabul etmez. Kathy’nin avukatı ona idareyi mahkemeye vermesini söylerken, Kathy ise Massoud ile anlaşmaya çalışır. Kathy’nin isteğini kabul etmeyen Massoud onu zorlayarak arabasına bindirir ve evden uzaklaştırır.

Bunun üzerine Kathy Lestor’ı bulur ve ikili olay üzerine çalışmaya başlar, bu arada Lestor da eşini ve iki çocuğunu terk ederek Kathy’nin koruyucusu olur. Lestor başka bir adla konuştuğu Massoud’dan evi tekrar Kathy’ye satmasını, aksi takdirde onu ve ailesini sınırdışı etmekle tehdit eder. Massoud Lester’ı polise şikayet eder ve fotoğrafından onu teşhis eder. Lester şikayet üzerine kınama cezası alır. Lester’ın başının dertte olduğunu gören Kathy, kardeşi Frank’ten yardım ister ancak kardeşi ona yardım etmez. Umutsuzluğa kapılan Kathy evin önünde inthara kalkışır, ancak Massoud tarafından kurtarılarak eve getirilir. Behranilerin evinde yuttuğu haplarla ikinci kez intihara kalkışan Kathy bu sefer Massoud’un karısı Nadereh’in onu kusturmasıyla kurtulur. Kocasıyla beraber onu yatak odalarına taşırlar. Bu sırada eve gelen Lestor Kathy’i baygın halde görünce Baehrani, Nadereh ve çocuklarını evin tuvaletine kapatır ve evden vazgeçmelerine değin onları orada tutar. Massoud sonunda evi aldığı fiyata idareye satmayı ve kabul eder. Lester Massoud’un önerisini kabul eder ve mülkün devri için o ve oğluyla idare ofisine gider.

Ofisin önüne geldiklerinde Lester Massoud’u tehdit ederken, Esmail Lester’ın belindeki silahı alarak ona yöneltir. Bu arada bina önünde bulunan polisler elinde silah olan ve namluyu Lester’a doğrultmuş olan Esmail’i vururlar. Massoud önce gözaltına alınır ancak Lester’ın ifadesiyle serbest bırakılır.

Telaşla hastaneye gelen Massoud Esmail’in kurtarılamadığını öğrenir. Ölüm haberiyle kendini kaybeden ve çöken Massoud evine dönerek çayına kattığı haplarla karısını öldürür. Daha sonra eski asker üniformasını giyer ve başına geçirdiği plastik torbayla kendini boğar. Eve gelen Kathy onları kurtarmaya çalışır ancak ikisi de ölmüştür. Sağlık ekipleri Massoud ve Nadereh’in cenazelerine taşırken, evin kendisine ait olup olmadığını soran polis memuruna, uzun bir duraklamadan sonra kendi evinin olmadığını söyler.

Oyuncular

Yapımı

Kariyerine reklam filmi yönetmeni olarak başlayan Vadim Perelman'ın ilk uzun metrajlı sinema filmidir. Perelman, Andre Dubus'un kitabını Roma'dan ABD'ye yaptığı uçak yolculuğu sırasında okuduktan sonra uyarlamaya karar verdi.[1] ABD'ye göç etmeden önce İran'da tanınan bir oyuncu olan Shohreh Aghdashloo yaklaşık 20 yıl aradan sonra bu filmle sinema oyunculuğuna döndü.

Kaynakça

  1. ^ Sisler Evi , Hürriyet, 19 Ekim 2004.

Dış bağlantılar