Siren (akustik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uyarı sireni
Bugün pek çok şehirde duyulabilen "wail", "yelp" ve "phaser" tonlarındaki siren

Siren; uyarı amacıyla (gemilerde işaret, fabrikalarda işbaşı aracı, afet anında ya da savaş zamanında ise alarm sinyali) kullanılan yüksek güçte pes ya da tiz bir ses çıkaran aygıt.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

18. yüzyılda İskoçyalı doğabilimci John Robinson tarafından bulunan bu aygıta siren adını, 1819'da benzer bir akustik alet geliştiren Fransız mühandis Charles Cagniard de La Tour verdi.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pnömatik (hava basıncıyla işleyen) siren; bir çember üzerinde düzenli olarak dağılmış bir dizi delik taşıyan bir döner diskten ve bu delik dizisinin karşısında bulunan ve içinden bir hava huzmesi gönderilen ince bir borudan oluşur. Disk döndüğünde hüzme dönemsel olarak kesilir ve siren müzikal bir ses yayımlar. Disk t delik taşıyor ve saniyede n devir yapıyorsa, sesin frekansı saniyede n*t titreşime eşit olur. Disk bir devir sayacıyla donatılarak, sirenin yayımladığı sesin frekansı her an ölçülebilir. Bu ses frekansı bilinmeyen başka bir sesle birli duruma getirilirse, bu ikinci sesin frekansı ortaya çıkarılabilir.

Diski döndürmek için basınçlı hava kullanılabilir; bu durumda siren bir türbin gibi çalışır. Cagniard de la Tour sireni (1819) bu türdendir ve su altında ses üretir.

Elektronik siren; bugün ambulanslar ve itfaiye araçlarında elektronik olarak üretilen tiz ses aracın dışındaki hoparlörlere verilir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]