Shining (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Shining (grup) sayfasından yönlendirildi)
Shining
3 Şubat 2007'de Halmstad'da gerçekleşen konserde Kvarforth
Genel bilgiler
Başladığı yer Halmstad, İsveç
Tarzlar Black metal
Progresif black metal
Müzik şirketi Osmose Productions
Üyeler Niklas "Kvarforth" Olsson
Fredric Gråby
Peter Huss
Andreas Larssen
Rickard "Rille" Schill
Eski üyeler (aşağıya bakınız)

1996 yılında kurulan Shining, müziğinde birçok doom metal öğesi barındıran bir İsveçli black metal grubudur. Müziklerindeki depresif eğilimler ve genellikle intihar-temalı şarkı sözleri sebebiyle, Shining genellikle "suicidal black metal" olarak anılmaktadır.

Grup, 2004 yılının Ağustos ayında dağıldı ve dördüncü albümleri olan IV / The Eerie Cold'un son albümleri olacağı düşünüldü, fakat grup, canlı performans gerçekleştirebilecek yeni bir kadroyla aynı senenin son dönemlerinde yeniden kuruldu. Grup, ilk olarak V / Besvikelsens Dystra Monotoni olarak adlandırılması düşünülen, fakat daha sonradan Kvarforth'un memleketine gönderme yaparak V / Halmstad olarak belirlenen beşinci albümlerini yakın zamanda çıkardı.

Shining, şarkı sözlerinde tüm şekilleriyle intiharı ve kendine zarar verme'yi (örn; uyuşturucu) açık bir şekilde desteklemektedir. Grubun kurucusu olan Niklas "Kvarforth" Olsson, en azından kısmen de olsa Shining'in müziğinin etkisi altında intihar etme olaylarının yaşandığını memnuniyetle belirtti.[1]

Grubun adı, The Shining isimli romana ya da bu kitaba dayanılarak yapılmış film'e atıfta bulunmamaktadır, fakat Kvarforth'a göre "aydınlanmaya giden yol" anlamına gelmektedir.[1]

Anlaşmazlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Kvarforth, 2006 yılının Temmuz ayında kayıplara karıştı ve onun intihar etmeye kalkışmış olacağıyla ilgili bir söylenti yayıldı. Grup, 23 Ağustos 2006'da, internet sayfalarında, Kvarforth'un kaybolduğunu açıkladı. Kvarforth'un isteklerinden biri olarak grubun "Ghoul" adında yeni bir solistle devam edeceği söylendi.[2]

İsveç Halmstad Diezel'de 3 Şubat'ta gerçekleşen konserde, "Ghoul"'un aslında Kvarforth olduğu ortaya çıktı. Konser, oldukça şiddet içermekteydi, İsveç medyasında anlaşmazlık kıvılcımları saçtı ve Kvarforth zaman zaman seyirciyle ve konuk vokalistler olan Attila Csihar [çihar] (Macar ad sırasıyla Csihar Attila), Maniac ve Nattefrost ile kavga etti. Seyircilere jiletler verildi ve Kvarforth'un cinsel organını yakalayan bir seyirci Kvarforth tarafından göğsüne tekme yedi ve daha sonra da Kvarforth, Maniac'ın çok sayıda fiziksel saldırısına maruz kaldı.

Seyircilerden birisinin tekme atılan anla ilgili açıklaması: "Birkaç şarkı çalındı ve Kvarforth fermuarı çekilmiş deri pantolonla ayakta duruyordu ve sarhoş bir İsveçli onun kasığına dokundu. Kvarforth şoke olmuş gibi görünüyordu ve 'Bana dokunma' diye bağırıyordu, daha sonra seyircinin göğsüne tekme attı."[3]

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Vokaller

Gitaristler

 • John Doe (2005–2006)
 • Casado (2005–2006)
 • Håkan "Inisis" Ollars (2002)

Bas Gitaristler

 • Phil A. Cirone (2001–2005, 2007–2008)
 • Johan Hallander (2005–2007)
 • Tusk (2000–2001)

Davulcular

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'ler ve toplamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Webzine interview with Kvarforth". Black Terror Webzine. 24 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 2. ^ "Comment On Rumors Of Singer's Suicide". Shiningangst.se. 22 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 3. ^ "SHINING's Controversial Concert: An Eyewitness Account". Blabbermouth. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 4. ^ "Shining biography". Music Might. 12 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 5. ^ "Shining - Metal Storm". Metal Storm. 17 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 
 6. ^ "Shining (Swe) - Submit to Selfdestruction". Encyclopaedia Metallum. 9 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]