Serial

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Serial, yasal hak sahiplerinin programlara bir algoritma ile gizlediği şifredir. Programı satın alan kişi bu şifre ile yazılımını kısıtlamasız olarak kullanabilir. Genelde farklı harf ve sayı kombinasyonlarından oluşur.

İleri derecede bilgisayar kullanıcıları, hackerlar, crackerlar İnternet ortamında farklı sitelerde sıkça bu serialleri aramaktadırlar.

Türkçe karşılığı seri, dizi anlamını versede Resmî olarak "serial(number)" kelimesi Türkçe olmamakla beraber sürekli telaffuz edilmesi sonucu Türkçeye girmiş bir kelimedir.

Korsan kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Korsan kullanımda genelde önüne geçilemeyen bir kullanımdır. Genellikle sahte ve crack gerektirmeyen yazılımlarda kullanılır. Bir haberleşme ağı olan İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde sıkça yazılım güvenliğini sağlamak için kullanılmış olsa da, korsan Cd/Dvd alan kişiler satıcıdan bu şifreyi rahatlıkla öğrenebilirler.

Korsanın önüne geçmek için çoğu İnternet ile kullanılan yazılımlarda bu şifre program yapımcısına gönderilerek sınırlı sayıda (genellikle 1 kere) içeriğin kullanabilir hale getirilmesi sağlanmıştır.

Yazılımın haklarını bulunduran firmalardan alınmamış tüm serial'lerin kullanımı veya paylaşımı yasal değildir.