Hayali anı sendromu (psikolojik kurmacalar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sahte anı sendromu (psikolojik kurmacalar) sayfasından yönlendirildi)

Hayali anı sendromu veya sahte anı sendromu, aslında hiçbir zaman var olmamış olmasına rağmen gerçek mekan ve gerçek kişilerle zihinde yaratılan bir hikâyeleme senaryosu sonrası oluşan bir fantezi-düş türü olan psikolojik kurmacadır.

Genelde bir kaza veya trajik bir travma sonrası geçici şoka girme sürecinden çıktıktan sonraki süreçte olayın nasıl olduğu hakkında beynin fikir üretme ve konuyu kişinin kendi savunma bilinç mekanizması noktasında olayı tam hatırlamadığı için olayda en çok kusurlu olanın kendi olabileceği düşüncesiyle diğerlerinin daha hatalı olduğu düşüncesiyle yaratılan ve genelde olay yerindeki diğer kişileri suçlayan ifadelere dönüşen durumlara sebep olabilmektedir.

Sıklıkla uzak yerlerde (yurt dışı) oturan yakın akrabalarına düşkün çocukların, uzak yerlerde çekilen fotoğraflardaki çocukların, kendileri olduğunu sanmasıyla, sanki oralara da kısa bir süre yaşadığı yönünde fikirlerinin oluşması ve resimlerdeki gerçek hikâyelerle örtüşür senaryolar ürettikleri olmuştur. Bu tarz durumlar hoş bir anı olarak aile içerisinde komik anı olarak da anlatılabilir.

Bazılarına göre ise bu durum kuantum, reenkarnasyon veya paralel evrendeki diğer yaşamına 3. gözle bir bakış gibi metafizik yorumlarla harmanlanıp topluma sunulabilir.

İlgili terimler: Konfabulasyon (İng. confabulation)