Radyoaktif kirlenme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Radyasyon uyarı sembolü (yonca).

Radyoaktif kirlenme veya radyolojik kirlenme, katı, sıvı veya gazların (insan vücudu dahil) içinde veya arzu edilmeyen, varlığının bulunması amaçlanmayan yerlerde radyoaktif maddelerin bulunması ya da bu duruma sebebiyet veren sürecin adıdır.[1] Ayrıca radyoaktif maddenin bir miktarının yüzeylerdeki (ya da yüzeydeki bir birimde) etkinliğini ifade etmek amacıyla da kullanılır. Radyoaktif Kirlenme Nükleer enerji santralleri, nükleer silâh üreten fabrikalar , radyoaktif madde artıkları radyoaktif kirlenme yaratan başlıca kaynaklardır. Radyoaktif maddeler yaymış oldukları elektronla hava, su, toprak ve bitkilere zarar verir. Radyoaktif maddeye sahip (radyasyonlu) hayvansal ürünler (et, balık, süt, peynir, vb.) ve bitkiler,bu maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Bunun sonucunda bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak, organları zedelemek gibi tedavisi olanak dışı olan hastalıklar meydana getirirler.

Radyoaktif kirlenme nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nükleer enerji santralleri, nükleer silah üreten fabrikalar radyoaktif madde atıkları radyoaktif kirlenme yaratan başlıca kaynaklardır.Bunun yanı sıra radyasyon yayan araçlar da radyoaktif kirlenmenin nedenlerindendir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ International Atomic Energy Agency (2007). IAEA Safety Glossary: Terminology Used in Nuclear Safety and Radiation Protection (PDF). Vienna: IAEA. ISBN 92-0-100707-8. 18 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]