Publius Servilius Vatia Isauricus (Konsül MÖ 48)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Publius Servilius Isauricus, Cumhuriyetin son dönemlerinde yaşamış olan Romalı devlet adamı. MÖ 48 yılında Jül Sezar ile birlikte konsül seçilmiş olan Vatia, Sezar'la olan uzun ilişkisi nedeniyle genellikle onun kuklası olmakla itham edilmiştir. Eski Konsüllerden Publius Servilius Vatia Isauricus'un oğludur.

MÖ 54 yılında praetor olan Vatia, Pomptinus'un bir zafer alayı düzenleme gayretine muhalefet etmiştir. İç savaşın başlaması ile birlikte Vatia taraf değiştirerek Sezar'ın kliğine katılmıştır. Sezar tarafından MÖ 48 yılında müşterek konsül olarak seçilmesi sağlanmıştır. Kısa bire süre sonra Pompey ile savaşmak için Roma'dan ayrılan Sezar şehrin yönetimini Vatia'a ya bırakmıştır.

Sezar'ın şehrin yönetimini tek başına bıraktığı Vatia Isauricus zaman içerisinde çok tartışmalı bir figür haline gelmiştir. Vatia Isauricus, Gaius Trebonius ve Marcus Caelius Rufus ile birlikte MÖ 1. yüzyılda Roma ekonomisinin uğradığı büyük çöküşün asıl faillerinden biri olarak kabul edilir.

Sezar'ın öldürülmesinin ardından Vatia, Marcus Antonius'a karşı Senato'nun tarafından yer aldı. Octavian, Vatia'nın kızı Servilia ile nişanlanınca senatonun tarafından ayrılarak Marcus Antonius ile barış yaptı. Octavian, Triumvirliğin oluşturulması sırasında Servilia ile olan nişanı bozarak Antonius'un karısı Fulvianın kızı olan Claudia ile evlendi. Bu davranışın tazmini amacıyla Vatia'nın MÖ 41 yılında bir kez daha konsül seçilmesi sağlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]