Piyemonte Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Piedmont Cumhuriyeti
Repubblica Piemontese

1798–1799
Bayrak
Slogan
Libertà, Virtù, Eguaglianza
Liberte, Egalite, Fraternite
Başkent Torino
Dil(ler) İtalyanca ve Piyemontece
Din Katolik
Yönetim Cumhuriyet
Tarihi
 - Devletin Kuruluşu 10 Eylül 1798
 - Avusturya-Rus işgali 20 Haziran 1799
 - Subalpin Cumhuriyeti'nin kuruluşu 20 Haziran 1800
Para birimi Solidus

Piedmont Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica Piemontese), Birinci Fransa Cumhuriyeti'ne bağlı devrim ordularının Piedmont topraklarında kurduğu, 1798 ile 1799 arasında var olmuş kısa ömürlü Kardeş Cumhuriyetler'inden bir tanesidir.

Devletin kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Piedmont, ihlak edilmeden önce Sardunya Krallığı'nın bir parçası oldu. Ancak Krallık, 1796 yılında devrim orduları buraya gelmesi ile imzalanan Paris Antlaşması sonucunda Savoy ve Nice Fransa verildi. 1798 yılında gerçekleşen ikinci bir ihlaktan sonra, Sardunya Krallı Charles Emmanuel, Roma'ya kaçtı. Bu sefer yeni bir antlaşma yapmayı reddetti. Bunun üzerine burada 10 Eylül 1798 tarihinde Piedmont Cumhuriyeti ilan edildi. Ancak devlet uluslararası toplum tarafından tanınmadı.

Hükümetin yapısı direktuar sistemi oldu. Cumhuriyet kendi sikkeler üzerinde özgürlük eşitlik kardeşlik anlamına gelen Fransız sloganı liberté, égalité, fraternité'yi yazdırdı. Develtin ana sloganı oldu.

Devletin yıkılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Haziran'da 1799 tarihinde Piedmont Cumhuriyeti, Avusturya-Rus birlikleri tarafından işgal edildi. Cumhuriyet ortadan kaldırıldı. Piedmont toprakları Sardunya Krallığı'nın yeniden parçası olduğu ilan edildi. Ancak Napolyon Bonapart'ta bağlı devrim orduları Marengo Savaşı'ndan sonra çok Kuzey İtalya'ya girerek işgali sona erdirdi. Cumhuriyet, Subalpin Cumhuriyeti olarak tekrar kuruldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]