Pfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

PFA veya Perfloro alkoksi, politetrafloroetilen (PTFE)'nin özelliklerine benzeyen bir tip floropolimerdir.

PFA DuPont tarafından icat edilmiş ve ticari olarak Teflon PFA adı altında satılmaktadır. Aslında Teflon PTFE'nin diğer adıdır.

PFA kompozisyon açısından PTFE ve FEP' çok yakındır . PFA ve FEP'nin her ikisi de düşük sürtünme katsayısı ve reaksiyonlara girmeme gibi PTFE'nin yararlı özelliklerini taşımakta , ama daha kolay şekil verilebilmektedir. PFA PTFE'den daha yumuşaktır ve 305°C de erir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

PTFE'nin FEP, PFA ve ETFE'ye göre karşışaltırma tablosu Dupont'un web sayfasında bulunabilir.

PFA mekanik özellikler açısından FEP'e benzer . Her ikisi de esneklik açısından borulama uygulamalarında PTFE'ye üstünlük sağlarlar.

Isı sorunu olduğunda PFA FEP'e göre daha tecih edilir. Ancak PTFE ısıya her ikisinden de daha dayanıklıdır. PFA , su absorbsiyonu ve hava koşullarından etkilenme açısından FEP'e göre daha çok etkilenmekte ancak tuzlu solüsyonlara daha fazla dayanım göstermektedir.

PFA'nın belki de en etkileyici özelliği elektriksel özelliğidir. PTFE'nın dielektrik katsayısına ve neredeyse aynı dağılım faktörüne sahip olmakla birlikte 4 kat yüksek dielektrik yalıtım direnci vardır .

Uygulamalar

Esnekliğinden kimyasal reaksiyonlara direnci ve optik saydamlığından ötürü bu materyal, FEP ile beraber kritik ve fazla aşındırıcı prosesler içeren plastik ve borulama işlerinde rutin olarak kullanılmaktadır.

Bir diğer yaygın kullanım alanı da kimyasal ekipmanların astarlanmasıdır . PFA ile kaplanması sayesinde karbon çelik ve FRP kullanılarak Inconel veya Hastelloy gibi pahalı metal ve alaşımlardan kurtulunmuştur . PFA kaplı sütunlar tanklar reaktörler ve borular aşırı konsantre HF, HCl çözeltileri ve halojenler gibi ağır şartlara dayanabilmektedir.