Park Yoochun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Park Yoochun (4 Haziran 1986), Micky Yoochun olarak da tanınan şarkıcı, yazar, besteci ve oyuncu.

Güney Kore'nin en ünlü grubu TVXQ’nun bir üyesiydi. Bu grup Kore’de DBSK (Dong Bang Shin Ki), Japonya’da Tohoshinki, diğer ülkelerde ise TVXQ olarak bilinir. TVXQ grubundan şirketleri SM Entertainment’e açtığı dava sonucunda ayrı düşmüş ve yoluna 2010 Ekim ayından itibaren JYJ üyesi olarak devam etmiştir. Kendisi hala JYJ grubunun üyesi olarak faliyet sürdürmektedir.

Önceki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoochun Kore’nin Seoul şehrinde doğup büyüdü. Kendisi altıncı sınıftayken ailesi ile birlikte Amerikaya taşınmıştır. Virginia eyaletinin Fairfax bölgesinde yaşamış orda Holmess orta okulunda ve Chantilly yüksek okulunda okumuştur. Brothers Entertainment tarafından keşfedildikten sonra Kore’ye dönmüş, SM Entertainment şirketine katılmıştır. Park Yoohwan adında bir kardeşi vardır, kardeşi Ricky Park olarak da anılır.

Oyunculuk Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

TVXQ grubu üyeleri ile iki televizyon programında oynadı: Banjun Tiyatro ve Vacation.

Japonya’da da BeeTV’de yayınlanan Beautiful Love (Güzel aşk) dizisinde başrol oyuncusu olarak Young Soo adında zengin bir şirket yöneticisini oynadı.

2010 senesine onu oyunculuk adına çok güzel yerlere taşımış olan Sungkyunkwan Scandal dizisinde başrol oynadı. Bu dizide babasının gücü altında ezilmek istemeyen, kendi bildiği doğrultuda ilerlemek isteyen bir öğrenci olarak karşımıza çıktı Yoochun. Dizide onunla aynı odada kalan, ve hayat şartları gereğiyle erkek kılığında yaşayan kıza aşıktır. Sungkyunkwan Scandal dizisi KBS dizi ödülleri töreninde Yoochun’a “En iyi yeni oyuncu”, “Halk tarafından en sevilen” ve “En iyi çift” ödüllerini kazandırdı. Bunun yanı sıra 47inci Paeksang Sanat ödülünü ve 6inci Seoul Uluslararası dizi ödülünü de kazandı 2011 senesinde.

2011 senesinde MBC kanalında yayınlanan Miss Ripley dizisinde Lee Da-hae, Kim Seung-woo, ve Kang Hye-jeong ile beraber rol aldı. Hayatı yalanlar üzerine kurulan bir kadına aşık olan 2 erkeğin hayatını konu alıyordu bu dizi.

2012 senesinde Rooftop Prince dizisinde Veliaht Prens Lee Gak adlı karakteri canlandırmıştır.Karısının ölümünden sonra aniden 300 yıl geleceğe gidip günümüz hayatına alışmaya çalışan Lee Gak 300 yıl önce karısına benzeyen bir kadınla karşılaşınca işler değişir.

Müzik Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

TVXQ[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: TVXQ

JYJ[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: JYJ

SM şirketine açtığı dava’dan sonra Yoochun müzik kariyerine JYJ adı altında devam etmektedir. Dava hala sürmektedir.

Solo müzik çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

DJ Makai’nin yıldızları adında ki mini albümünde Yoochun “Tokyo Lovelight” isminde ki şarkıda yer aldı. TVXQ grubu üyesi U-know Yunho ile beraber Super Junior’un üçüncü albümü Sorry Sorry’de yer alan Heartquake şarkısında rap yaptı.

İkinci dizisi Miss Ripley için Yoochun “The Empty Space for you” şarkısını seslendirdi. Dizinin dokuzuncu bölümüde ilk olarak kullanıldı ve Miss Ripley OST albümünde yer almakta.

Şarkı yazarı/ Besteci[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoochun’un yazıp bestelediği birkaç şarkı TVXQ’nun Korece ve Japonca albümlerinde yer aldı. SM Town üyesi olarak 2007 kış albümü olan Only Love için “Evergreen” şarkısını besteleyerek katkıda bulundu. Yoochun aynı zamanda Love Bye Love şarkısını bestelemiştir ki bu şarkı TVXQ grubunun dördüncü albümü Mirotic’te yer almıştır. Trick projesi için ise “My Girlfriend” şarkısının sözlerini tamamen İngilizce olarak yazmıp seslendirmiştir.

TVXQ’nun Japonya’da yayınlanan 25inci single albümünün A kısmında ilk defa tamamen Yoochun tarafından bestelenip/yazılmış olan “Kiss the Baby Sky” şarkısı ek olarak yayınlanmıştır.

TVXQ grubu üyeleri U-know Yunho, Xiah Junsu ile birlikte Yoochun “Love After Love” şarkısının rap kısmını yazmıştır, bu da onların ikinci Kore albümleri olan Rising Sun’da yer almıştır. Grubun Japonca çalışmaları “Kiss Shita Mama, Sayonara” yani “Öpücüğümüz elveda mı” şarkısını Hero Jaejoong ile berbaber üçüncü albümleri olan “T” için bestelemişlerdir. 2009 Eylül ayında Yoochun ve Jaejoong beraber yazıp söyledikleri Colors (Melody and Harmony) ve Shelter şarkısını yayınlamıştır. Bu şarkı Hello Kitty’nin 35’inci kutlmasında kullanılmıştır.

TVXQ grubundan ayrı düştükten sonra da devam etti. Yoochun JYJ’nin yeni albümleri içinde bestelemeye devam edebildi. JYJ’nin ilk uluslararası albümü olan “The Beginning” için (albüm 2010’da çıktı) Yoochun “İ love you” şarkısının bestelenmesinde yardımcı oldu. 2011 Ocak ayında yayınlanan “Their Rooms Our Story” çalışmalarında Yoochun tarafından yazıp bestelenen “A Song Without A Name part 1” (Şarkının çevirisi için tıklayınız) yayınlandı. Ek olarak Kim Junsu tarafından bestelenmiş olan “Mission” şarkısınında rap sözlerine yardımcı oldu. 2011 Kasım ayında yayınlanan JYJ’nin ilk Korece albümleri olan In Heaven için Kim Jaejoong ile beraber “Get Out” şarkısını besteledi.

Diğer Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 senesinde “Timeout Gelato” adında dondurma satışı ağırlıklı bir dükkan açtı annesine.

Oyunculuk Projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

TV Dizileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Year
#
Isim Rol Bölüm Dil
2005 Rainbow Romance Yoochun 4 & 6 (Season 6) Korean
Banjun Theater Lise Öğrencisi First Love (aired Oct. 2nd & 9th) Korece
Banjun Theater Köle The Masked Fencer (aired Nov. 27th) Korece
2006 Banjun Theater Kendi 1 - 6 Korece
Vacation Kendi 4 Korece
2010 Beautiful Love Young-Soo 1 - 12 Korece, Japonca
Sungkyunkwan Scandal Lee Seon-Jun / Lee Sun-joon 1 - 20 Korece
2011 Miss Ripley Song Yoohyun / Yutaka 1 - 16 Korece, Japonca, Ingilizce
2012 Rooftop Prince Le Gak 1 - 20 Korece

Radio programları[değiştir | kaynağı değiştir]

Year
#
Title Notes
2007 TVXQ Bigeastation Park Yoochun TVXQ üyeleri ile birlikte bu programı sunmuştur.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Year Award Category Work Result
2001 Amerika şarkı söyleme yarışması (Virginia) Yarışmanın en iyi artisti Yendi
2003 KBN gençler şarkı yarışması Özel Ödül Yendi
2010 KBS Drama Awards En iyi yeni oyuncu Sungkyunkwan Scandal Won[1]
Halk tarafından en sevilen
En iyi çift (Park Min Young ile beraber)
2011 47th Paeksang Arts Award Best New Actor
Popülerlik Ödülü- Erkekler
Seoul International Drama Awards Asya Popülerlik Ödülü "
Seçkin Kore Dizisi Katogirisi - En iyi oyuncu

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]