Peştunlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Paştunlar sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Peştunlar
Toplam nüfus
Yaklaşık: 60 milyon (2011)
Önemli nüfusa sahip bölgeler
 Pakistan 27.000.000
 Afganistan 13.000.000
Diller
Peştuca
Urduca - Farsça - Darice
Din
İslam
(Sünnilik-Şiilik)
İlgili etnik gruplar
Tacikler - Hunzalar - Peşeyiler - Nuristaniler, İran halkları

Paştun, (ya da Peştu) (Peştuca: Paştun ya da Pahtun, Hintçe: Pathan, Farsça: Afgan) Afganistan'ın güneydoğusu ile Pakistan'ın kuzeydoğusunda yaşayan İranlı bir ulus. Konuştukları dil, İran dillerinden Peştucadır. Afganistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Paştunlar, Afgan adının bütün Afganistan halkı için kullanılmaya başlamasından önce bu adı taşırlardı.

Afganistan bölgesinde yer alan bir halk. 1990'ların sonu ile 2000'lerin başlarında Afganistan'da şeriat rejimini kuran Taliban'ın ana öğesini oluşturmaktadırlar.

Tarih ve Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Paştunlar, Afganistan'da ortaya çıktıklarına ve ortak bir atadan geldiklerine inanırlar. 13. ve 16. yüzyıllar arasında bazı Peştu kabilelerinin Pakistan'a göç ettikleri bilinmektedir. Soylarını ortak bir ataya dayandıran kabileler halinde örgütlenmişlerdir. Soy çizgileri babayanlıdır. Her kabile kendi içinde klanlara, alt klanlara ve ataerkil ailelere ayrılır. Ayrıca kendi aralarında ittifaklar oluşturup ittifak savaşları yapmışlardır Afganistan'da yaklaşık 12.5 milyon, Pakistan'da da 28 milyon Paştunun yaşadığı tahmin edilmektedir. Afganistan'daki başlıca Paştun kabileleri Kabil'in güneyindeki Durraniler Kabil'in doğusundaki Gılzailerdir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]