Olay çizelgeleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Olay çizelgeleme toplantı, konferans, yolculuk ve buna benzer olan bir olay için en uygun bir zamanı bulma aktivitesidir. Bu etkinlik planlanmanın önemli pir parçasını teşkil etmekte olup genellikle başlangıç safhasında gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak olay çizelgeleme, etkinliğin belirli tarihlerinin etkinliğin etkinliği üzerindeki başarısına ne gibi etkileri olduğunu hesaba katmalıdır. Örneğin, bilimsel bir konferans düzenlenirken organizatörler, katılımcıların çoğunun üniversite profesörleri olmasının beklenmesinden dolayı üniversitelerde düzenlenen derslerin hangi periyotlarda olduğu bilgisini hesaba katmalıdır. Onlar aynı zamanda başka benzer konferansların düzenlenmediğini kontrol etmeye çalışmalılardır. Çünkü bu çakışma, bütün konferanslara katılmaya hevesli olan bu katılımcılar için bir probleme sebebiyet teşkil edecektir.

Etkinliğe kimlerin katılmasının beklendiği biliniyorsa, organizatörler genellikle bütün katılımcıların planlanmış programıyla etkinliğin zamanını sekronize etmeye çalışırlar. Bu pek çok katılımcının veya uzak mesafelerde konuşlu katılımcıların olması durumunda zor bir iştir. Bu gibi durumlarda organizatörler öncelikle önerilmiş bir tarihler grubu belirlemeli ve potansiyel katılımcılara bu uygun tarihleri teklif etmelidir. Bütün katılımcılardan cevap alındıktan sonra katılımcıların çoğu için uygun etkinlik zamanı seçilir. Bu prosedür internet araçları yardımıyla kısaltılabilir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Seeley, Monica (20 Haziran 2007). "Tackling reports". The Times. 

İlave kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Event Scheduling Event Scheduling From Wikipedia, the free encyclopedia