Napalm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.20, 10 Ocak 2017 tarihinde Acaki07 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18031748 numaralı sürüm (Yazım hatası düzeltildi)
Vietnam'da 1965'te atılan bir napalm bombası

Napalm bombası, belirli sayıda yanıcı sıvıların pelteleştirilmiş benzin ile karışımı.

II. Dünya Savaşı'nda, Harvard Üniversitesi'nden Louis Fieser'in başkanlık ettiği bir kimya grubu tarafından geliştirildi. İlk olarak Pasifik'te Tinian Savaşı'nda kullanıldı. Vietnam Savaşı fotoğrafçısı olan Nick Ut, bir sözünde "Napalm hayal edebileceğiniz en korkunç silahtır. Su 100 derecede kaynar, napalm 800-1200 derece sıcaklık üretir." demiştir. Bazı durumlarda, hızlı öldürdüğünden dolayı kurbanlar fazla acı çekmez. Fakat sağ kurtulanlarda 3. ve 2. dereceden yanık oluşur.

ABD, Vietnam Savaşı'nın sonlarına doğru daha güçlü bir Napalm'e ihtiyacı olduğunu, başlıca Napalm tekeli olan DOW Chemical'a bildirdi. Böylece daha korkunç olan Napalm-B karışımı ortaya çıktı. Bu karışımda ana yanıcı madde olarak, geleneksel Napalm'den daha farklı bir yön çizilerek KEROSEN (Uçak Yakıtı jp-4 jp-8 vb.) kullanıldı. Bu da daha yüksek bir ısı ortaya çıkmasını sağladı. Hiçbir uluslararası kanun askeri amaçlı Napalm kullanımını yasaklamıyor[1] fakat sivil halka karşı kullanım 1980 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla yasaklanmıştır.

Vietnam Savaşı'nda Napalm fışkırtan bir ABD nehir botu

Bileşenleri

Günümüzde kullanılan Napalm-B (Süper Napalm)'nin bileşenleri şunlardır:

  • %60 benzin (Araç yakıtı ya da JP-4* Uçak yakıtı)
  • %40 benzen (Kullanımı zorunlu değildir, bileşende bunun yerine %100 benzin de kullanılabilir.)
  • Jel kıvamına gelinceye kadar Polistiren
  • Polistiren , petroladen elde edilir ve plastik enstütülerinde kullanılır. PS kısaltması ile anılır. Erime noktası 200-300 C'dır. Birçok alanda kullanıldığından kolayca elde edilir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça