İçeriğe atla

Mrs. Dalloway

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mrs Dalloway sayfasından yönlendirildi)
Kardeşi Vanessa Bell tarafından çizilmiş kitap kapağı

Mrs Dalloway, Virginia Woolf'un 14 Mayıs 1925'te yayımlanan,[1] Birinci Dünya Savaşı sonrası İngiltere'sinde kurgusal bir üst sınıf kadını olan Clarissa Dalloway'in hayatından bir günü anlatan romanıdır.

Ekim 2005'te Mrs Dalloway, Time dergisi'nin 1923'teki ilk sayısından bu yana yazılmış en iyi 100 İngilizce roman listesinde yer aldı.[2]

Roman Hakkında

[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda, bir kadının bir gün boyunca yaşadıklarını, düşündüklerini zaman zaman geriye dönüş yöntemiyle anlatır.

Kitap, 1925 yılında tamamlanmasına rağmen yayınlanmadan önce Virginia Woolf tarafından üç kez tekrar yazılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Kitabın ana karakterleri roman boyunca asla birbirleriyle karşılaşmamış olan Septimus Warren Smith ile Clarissa Dalloway'dir.

Yazar, kitapta zaman kavramını sürekli önde tuttuğundan başlangıçta kitaba "Saatler" ismini vermek istese de daha sonra "Mrs. Dalloway" isminde karar kılmıştır.

Romanda Olay(lar) Örgüsü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, Clarissa Dalloway'in akşam evde vereceği parti için çiçek almak üzere dışarı çıkması ile başlar. Roman, Mrs. Dalloway'in zihninde geçmiş-günümüz arasında gel-gitlerle sürmektedir. Metin boyunca Septimus ile hiç karşılaşmayan Clarissa arasında bir bağ kurulur. Akşam parti de ise Septimus'un ölüm haberini alan Clarissa kendini Septimus'un yerine koymaktadır. Clarissa, parlement üyesi olan Richard ile evlidir, fakat mutsuzdur. Çünkü Clarissa erkeklerden fazla kadınlara ilgi duymaktadır. Zaten, romanda Sally ile öpüşmelerini hayatındaki en mutlu an olarak nitelendirmiştir. Clarissa, roman boyunca kafasında ölüm ile ilgili düşünceler vardır.

Yazar, romanında savaşı, toplumu ve ince bir şekilde de yönetim sistemini eleştirmektedir.

Romanda işlenilen başlıca konular

[değiştir | kaynağı değiştir]

Feminizm, eşcinsellik, varoluşçuluk ve zihinsel problemler.

  1. ^ Whitworth, Michael H. (13 Ocak 2005). Virginia Woolf (Authors in Context) (İngilizce). Oxford University Press, UK. ISBN 978-0-19-151656-6. 
  2. ^ Grossman, Lev (8 Ocak 2010). "Is Mrs. Dalloway one of the All-TIME 100 Best Novels?". Time (İngilizce). ISSN 0040-781X. 30 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2022.