Mohamad Fityan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mohamad Fityan
Genel bilgiler
Doğum 1 Ağustos 1984 (1984-08-01) (36 yaşında)
Halep, Suriye
Meslekler Besteci
Çalgılar Ney , Kawala [1]
Etkin yıllar 2000-günümüz
Resmî site www.fityan-music.com

Mohamad Fityan (doğumu 1 August 1984, Halep, Suriye) Ney ve Kawala [2]26 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ustalığıyla tanınan Suriyeli bir müzisyen ve bestecidir.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Fityan, eğitimini Mohamad Kassas ve Berj Kassis'ten almış ve 2010 yılında Şam Yüksek Müzik Enstitüsü'nden diplomasını alarak mezun olmuştur. Suriye Ulusal Orkestrası, Suriye Caz Büyük Topluluk Orkestrası, Berlin Senfoni Orkestra, Brüksel Caz Orkestra, Bavyera Filarmoni Orkestrası, Fanfare du Loup Orkestrası, Codarts ve Kraliyet Konservatuvarı Büyük Müzik Topluluğu, Sarband Korosu ve benzerleri de dahil olmak üzere, dünya genelinde, farklı uluslararası orkestralar ve topluluklarla pek çok ülkede Solo Müzisyen olarak müzik icra etmiştir. Kariyeri boyunca Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndekonserlerde çalmıştır. Fityan ayrıca, Ney ve Kawala [3]26 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Diziler ve Film için muhtelif film müzikleri projelerinde de yer almıştır. 2014'te vatanı Suriye'deki iç savaştan kaçıp, güvenli bir yaşam sürdürmek ve kariyerine bir müzisyen olarak devam etmek için Berlin'e gelmiştir. O tarihten günümüze, diğer pek çok faaliyetlerle birlikte, 2016'da, "Fityan" adını verdiği kendi grubunun kurulmasına önayak olacak şekilde birçok Alman müzisyenle birlikte çalışmıştır. İlk Kırkbeşliği olan "Oriental Space" (Doğunun Uzayı) Almanya'da kaydedilmiştir. Besteci ve müzisyen olmanın yanı sıra, Fityan müzik eğitmeni olarak da engin bir tecrübeye sahiptir. Solhi el-Wadi Müzik Enstitüsü, UNRWA ve UNICEF SOS Köyü tarafından desteklenen Suriyeli-Hollandalı "İçimdeki Müzik" gibi kurumlar da dahil, Suriye çapında çeşitli enstitülerde dersler vermiştir. Almanya'da Oriental Music Summer Academy'de (Doğu Müziği Yaz Akademisi) dersler vermektedir ve 2018'den itibaren, Ney ve Kawala [4]26 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. üstüne çevrimiçi bir akademi olan kendi "Fityan Akademisi"ni de kurmuştur.

Ödüller ve başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • En İyi Ney Çalan Ödülü, Suriyeli Genç Müzisyenler Yarışması, Suriye (2002).
  • En İyi Orkestra Şefi Ödülü, Suriyeli Genç Müzisyenler Yarışması, Suriye (2003).
  • Şam Kalesi'ndeki Suriye Caz Büyük Topluluk Orkestrası'nın faaliyete geçtiği konserde solo çalmaya başlayan ilk solo Neyzen (2005).
  • Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı H.H. Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum makamının özel davetiyle, Dubai Dünya Kupası At Yarışı 2015'in açılış töreninde çalmak üzere özel davet.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî sitesi31 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Oriental Music Academy in Germany17 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Tishreen Newspaper of Syria24 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Fityan-Band Resmî sitesi17 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Berlin newspaper 17 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Germany Morgenweb website 17 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Sarband Resmî sitesi 12 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.