Mithatpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Mithatpaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi İzmir'in Konak ilçesinde bir meslek lisesidir.

Bugün, Mithatpaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adıyla eğitim ve öğretim veren kurumun tarihi 1867 yılına dek uzanır. 31 Mart 1997 tarihinde çıkan bir yangın sonucunda binası büyük hasar görmüş, ancak yeniden onarılarak öğrenime açılmıştır.

Okulu yenilemek için İstanbul'dan özel bir ekip getirilmiştir. İncelemeler sonucunda da okulun tekrar yapılması kararı alınmıştır. Yapı malzemelerinin hepsi İstanbul'dan getirilmiştir. Okulun yapımı bittiğinde tekrar eğitim ve öğretime başlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul, eğitim öğretim hayatına başladıktan sonra iki kez Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Atatürk okulu çok beğenmiş ve okula Devlet tarafından yardım edilmesini istemiştir. Bunun karşısında Atatürk'e zamanın okul müdürü tarafından sadece bir tane olmak üzere altın para bastırılmıştır. Altın para hala okulun içerisinde bulunmaktadır. Okul kurtuluş savaşından sonrasında da Türkiye'nin dört bir yanına sıra, masa gibi okul araç ve gereçleri göndermiştir. Okul kurulduğundan beri atölyelerinden sürekli başka okullara araç ve gereç yapılmıştır. Okulun büyümesindeki en büyük sebep ise okula ait mal varlığının olmasıdır. Okul birçok kaplıca, hamam, dükkân ve hanlara sahipti.

Okulun ismi birçok kez değiştirilmiş, en son "Mithatpaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi" olarak kalmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]