Misk sıçankangurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Misk sıçankangurusu
Hypsyprymnodon moschatus.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Marsupialia (Keseliler)
Üst takım: Australidelphia
(Avustralya keselileri)
Takım: Diprotodontia (İki ön dişliler)
Familya: Hypsiprymnodontidae
(Misk sıçankangurusugiller)
Cins: Hypsiprymnodon
Tür: H. moschatus
Hypsiprymnodon moschatus
Ramsay, 1876

Misk sıçankangurusu (Hypsiprymnodon moschatus) yalnız başına Hypsiprymnodontidae familyasına konulan iki ön dişli bir keseli türü. Kangurumsuların (Macropodoidea) arasında en ilkelleri olarak kabul edilir. Diğer kangurumsular Sıçankangurusugiller ve Kangurugiller'dir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Misk sıçankangurusu'nun vücudunda diğer kangurumsularda bulunmayan bazı özellikler vardır: Arka ayaklarının başparmakları diğer kangurumsu familyalarından farklı olarak hala mevcuttur. Kuyruğu tüysüz ve pulludur. Kulakları ince, yuvarlak ve tüysüz olur. Ön ayakları diğer familyalardan farklı olarak daha uzundur. Üst kısmı kahverengi veya kızıl, alt kısmı ise daha açık renk olan postunun tüyleri kısa ve ipekimsidir. Vücutları 21 – 34 cm, kuyrukları ise 12 – 16 cm uzunluğa ve 340 - 680 gram ağırlığa ulaşırlar. İsimleri hem erkek hem dişilerin ürettiği misk kokusuna dikkati çekmektedir.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Misk sıçankangurusu

Misk sıçankangurusu Avustralya'nın kuzeydoğusunda bulunan tropik ormanlarda yaşar. Genelde bir ırmağın ya da gölün yakınında rastlanırlar. Sıçankangurusugiller'den farklı olarak daima gündüz aktif olur. Çok ürkek ve saklı yaşayan bir hayvandır. Hoplayarak ilerlemekten daha çok dört ayak üzerinde yürür ve iyi tırmanıcıdır. Genelde yalnız yaşarlar ama bazen ikişer veya üçer bireyin birlikte yem aradığıda görülür.

Beselenme şeklide diğer kangurularda olduğundan farklıdır. Misk sıçankangurusu neredeyse sadece böcek ile beslenir. Ara sıra solucan, mantar veya meyvede yer.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişilerin iyi gelişmiş bir keseleri ve kesenin içinde 4 adet memeleri vardır. Çoğunlukla 2 adet olan yavrular genelde yağmur zamanında (şubat ile haziran arası) dünyaya gelir. İlk 5 ayı annenin kesesinde geçirdikten sonra keseden çıkarlar. Birkaç hafta daha annelerinin yuvasında kalır ve yaklaşık bir yıl sonra ergenlik çağına ulaşırlar.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Moschusrattenkaengurus-drawing.jpg

Misk sıçankangurusu eski sınıflandırmalarda Sıçankangurusugiller familyası içerisinde Hypsiprymnodontinae alt familyasına konulurdu. Ancak daha çağdaş görüşlere göre kendi kendine kladistik bir grup olduğu kabul edilir ve artık Hypsiprymnodontidae adında ayrı bir familyaya konulmaktadır.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9
  • Wilson, D. E., and D. M. Reeder: Mammal Species of the World. Johns Hopkins University Press, 2005. ISBN 0-8018-8221-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]