Minare, Seydikemer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Minare, Fethiye sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Minare
—  Mahalle  —
Muğla
Muğla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Seydikemer
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 265
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu
Posta kodu 48300
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Minare, Muğla ilinin Seydikemer ilçesine bağlı bir mahalledir.

Pınara, Fethiye’nin Eşen bucağına bağlı Minare mahallesinin 3 km. batısında son derece dik biri büyük diğeri küçük iki tepenin yamaçları üzerinde kurulmuştur. Halk buraya “Delik Asar” adını takmıştır. Minare mahallesi harabelere aşağı yukarı yarım saat uzaklıktadır. Lykçe’de Pinale “yuvarlak” anlamına gelir. Bu ismi, üzerinde oturduğu yuvarlak kayadan almış olmalıdır. Hititçe’de de Pina isimli bir sözcük vardır.Büyük bir olasılıkla Pınara da bu sözcüklerden türetilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

minare mahallesi sulak bir köy olduğu için eskiden kabakçılar diyede anılmıştır. mahallenin şu an pırasa güver(soğanufağı) ve toz biberiyle Fethiye dolayında ünlüdür. mahallenin düğün merasimleri 3 gün sürmekte cuma akşamı düğün evinin çatısına bayrak asılmasıyla başlar cuma akşamı erkek evinde küçük kına ya da erkek kınası yapılır. cumartesi günü gündüz kız ve erkek evlerinde yöreye has yemekler gelen misafirlere sofra usulünde verilir. cumartesi akşamı kız evine erkek evinden misafirlerin gelmesiyle büyük kına ya da kız kınası yapılır. kız kınasında diğer köylerden bu köy ayıran en önemli özellik arap oyunu adında bir orta oyun yapılmasıdır. pazar günü erkek evinden gelen misafirler davul zurna eşliğinde eğlenerek kız evinden gelin alırlar ve erkek evine gelirler. gelin attan ya da arabadan inmeden önce damadın babası oğlu için adamış olduğu kurbanı keser ve eline bulaşan kandan gelin ve damadın alnına sürer. mahalleden kız almak biraz marifet ister. damat kızı istedikten sonra çok uyanık olmak zorundadır.

mesela kız evinden gelen çeyizler serilirken sergi evinin içinde kilitli kalmamalıdır. yoksa kız evinden gelenler erkek evinden yüklü miktarda bahşiş alır.yine sergi yapılırken sandıktaki eşyaları açabilmek için yine damattan bahşiş alınır. sonra sergi bittiğine damat ayakkabılarını erken giymezse kaptırırsa damattan ayakkabıyı alan kişiye hediye vermek zorundadır. birde gelin alma törenin de erkek evinden gelen bayrağı kız evinden birine kaptırırsa bayrağı kapan kişinin istediği her şeyi yapmak zorundadır. düğünlerimizin vazgeçilmez yemekleri keşkek.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 185 km, Fethiye ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 265
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin en büyük sülalesi taparlar sülalesidir. mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Turizmden yararlanan sınırlı sayıda hanede bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.. [[sağlık evi vardır.. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]