Michelson girişimölçeri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Michelson girişimölçeri ya da interferometresi Albert Abraham Michelson tarafından geliştirilen girişimölçerdir. Bu alet ışık demetını iki kısma ayırır ve bu kısımlar birleşerek girişim desenini oluşturur. Michelson girişimölçeri bugünkü fizik laboratuvarlarında kullanılan önemli bir araçtır. Hassas uzunluk ölçümleri ve dalga boylarının ölçümlerinde kullanılır. Michelson, bu aleti Edward Morley ile beraber ünlü Michelson-Morley deneyinde kullanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu cihaz, tarihsel olarak önemli bir Michelson interferometre ve bir sert ve kompakt yapısı, yüksek çözünürlüklü Fabry-Perot interferometresi birleştirir. Michelson interferometre bugünkü fizik laboratuvarlarında hala önemli bir araçtır ve iki-ışını girişim fenomen gözlemlemek için kullanılır. Fabry-Perot interferometresi çoklu-ışını girişim gözleme ve spektrumun ince yapısı ölçüm için kullanılmaktadır. Ölçümler de iki çalışma modu hassasdır. Iki çalışma modu ve hizalama bileşenleri arasında geçiş oldukça basittir. Bu cihaz, üniversiteler ve kolejler de fizik ögretimi için kullanılması uygundur

Yapılandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelen ısık A noktasında bulunan aynayla iki parcaya ayrılır.Bu ısıklar A noktasında birlesmeden önce yollar boyunca ilerler.A noktasına geri donen iki ısın birleştirilmiş ışını olustururlar.İki ışık dalgasının aynı miktar camda ilerlemesini sağlamak amacıyla bi C elemanı düzenegğe eklenir.İki dalganın aldığı yol aynı olursa ,ısık dalgaları kuvvetlendirici girişim yapacaktır.X ve Y aynaları tam olarak dik konulursa birlesen ışınlar girişimi kuvvetlendirici yapar.

Formül[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynanın x kadar kayması sonucu N tane aydınlık çizgisi gecmis ise X=N.(λ/2)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fishbane,P.Temel fizik.Yayına hazırlayan:prof.dr.Cengiz Yalçın
  • Serway, Raymond; Beichner, Robert (2011) (Türkçe). Fen ve Mühendislik İçin Fizik 2. Ankara: Palme Yayıncılık. ss. 1203. ISBN 9758624083. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]