Merdiven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.52, 6 Şubat 2016 tarihinde Mubacak (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16623392 numaralı sürüm (İçerik eklendi.)

Merdiven, (Farsça: Nerdubân) birbirinden farklı yükseklikte bulunan iki yüzeyi eğimli, ya da dik basamaklar yardımıyla birbirine bağlayan mimari yapı. İki katı birbirine bağlayan bu yapılar yatay, dikey ya da dairesel biçimlerde olabilirler. Kullandıkları teknolojiye göre farklı adlar alabilen bu yapıların içine asansörler, yürüyen merdivenler ve portatif merdivenler de dahil edilebilir. Merdivenlerde güvenliği sağlamak amacıyla yanlarda korkuluk ya da trabzan adı verilen destekler kullanılır.

Bunun haricinde yüksek bir yere erişmek amacıyla kullanılan ve iki dikey paralel çubuk arasına yatay sıralanmış basamaklardan oluşan alete de merdiven denir.

Türkiye'de portatif merdiven üretimi ilk defa 1976 yılında Konya'lı bir müteşebbisin yurtdışından getirdiği numunenin biraz daha geliştirilmesiyle başlamıştır. 1977 yılında farklı bir firmanın ciddi yatırımlarıyla ikinci firmanın üretimide başlamıştır.

Bugün Türkiye'de 20 ye yakın portatif merdiven üreticisi vardır. Türkiye, 90 ülkeye yakın ihracatı ile, portatif merdiven konusunda Dünya'da adından söz ettirmektedir.

Yurtdışındaki merdiven üreticilerinden de büyük kısmı yine Türk yatırımcılardır.

Galeri

Dış bağlantılar