Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği
Çeşidi Piyade Tüfeği
Uyruğu  Türkiye
Üretim tarihi
Tasarımcı MKE
Tasarlandığı tarih 2008
Üretici MKE Silah Fabrikası
Üretim adedi Anında Çıkarılacak Asker Sayısı Kadar
Özellikler
Ağırlık 3.6 kg
Uzunluk 1090 mm
NamluNamlu uzunluğu Standard: (Varyasyona Göre)

Kalibre 5.56 mm
Atış hızı 750 mermi/dak
Etkili menzil 500 m
Azami menzil 1080 m


Mehmetçik-1, MKE Tarafından 2008 yılı Ocak ayında basına tanıtılan, [1] Heckler & Koch HK416 Piyade Tüfeği'nin Türk Silahlı Kuvvetleri için Türk Ordusunun gereksinimleri karşılayacak bir biçimde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilmiş bir sürümüdür. Kopyalanmış bu sürüm, standart olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı G3 Piyade Tüfeği'nin yerini alması planlanmaktadır.Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği H&K 416 Piyade Tüfeği'nin çok benzeri şeklinde Almanya-Türkiye uyruklu bir silah olacaktır.Fakat silah üretime girmeden Almanya anlaşmada itraz etmiş ve silah üretilmemiştir.[2]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

HK 416, Amerikan Ordusu'nun Delta Force birimi ile Alman hafif ve ağır silah üreticisi Heckler & Koch tarafından ortak çalışarak tasarlanmış bir piyade tüfeğidir. Amerikan M4 piyade tüfeğinin yerini alması için M4/AR-15 platformu üzerinden geliştirilmiştir. AR-15/M16/M4 platformuna özel "doğrudan vurma sistemi" (direct impingement) yerine daha yaygın kullanılan "gaz piston sistemi" kullanılmaktadır. M4'ün M16 dan yola çıkılarak namlusunun kısaltılmasıyla ortaya çıkan bazı problemler, bu tüfekte giderilmiştir. İlk olarak silah HKM4 olarak adlandırılmıştı; fakat M4'ün üreticisi Colt firmasının yasal olarak meseleye karışmasıyla adı değiştirilmiştir. M4 ve M16 tüfeklerinin adından yola çıkarak silahın adının '416' olması kararlaştırılmıştır. Silah, Amerikan ordusu tarafından test edilmiş ve şu anda bazı hükümet ve ordu organizasyonlarında kullanılmaktadır. Mehmetçik-1 tüfeği de bu Alman Heckler & Koch silah firmasının tasarladığı ve ürettiği HK 416'nın üzerinde MKE'nin üzerinde teknik ve üretim sistemi hakkında değişiklikler yapması ile ürettiği versiyonudur. O nedenle HK 416 sürümleri kategorisi içinde sayılmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmetçik-1 tüfeği diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafiftir, 3.60 kilogram ağırlığındadır ve 5.56x45mm NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın sürümünün namlu uzunluğuna göre 350-750 metredir. Mehmetçik-1 modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir, M1913 piccatiny ray sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir düzeneğe sahiptir. Düzeneğinde HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır.

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi "gaz piston sistemi" ile çözülmüştür. M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen Mehmetçik-1'in gövdesi çıplak elle dokunulanabilinecek kadar soğuk kalır.

Aynı düzenek, mermi atış ömrünü çoğu tüfeklerden daha fazla kılar. H&K silahın 40 bin mermi üzeri atış yapabileceğini öne sürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik-1 için tamburlu bombaatar yapımı için düşünmektedir. Aynı zamanda Mehmetçik-1'in seri üretim versiyonunun, değişen hafif silah teknolojisi sebebiyle NATO standardı 5.56 mm yerine daha yüksek kinetik enerjiye sahip olan 6.8 Remington Özel Maksat Fişeği kullanma olasılığı mevcuttur. 6.8 Remington, 5.56x45'den daha kuvvetli, ancak 7.62x51'den daha hafif olmasi sebebiyle, "geleceğin mühimmati" olarak adlandırılmaktadir.

Sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmetçik-1'in değişik amaçlara karşılık değişik namlu uzunluklarında 4 sürümü üretilmiştir. Bunlar karabina-altı, karabina, orta mesafe ve uzak mesafe muharebe modelleridir.

  • Karabina-Altı

Namlu Uzunluğu: 267 mm Ağırlığı: 3.02 kg

  • Karabina

Namlu Uzunluğu: 368 mm Ağırlığı: 3.48 kg

  • Orta Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 419 mm Ağırlığı: 3.56 kg

  • Uzak Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 508 mm Ağırlığı: 3.85 kg

Son Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk ordusunun yeni silahları kullanması için 2 yıl öngörülmüştür. Bu süre içinde Türk Kara Kuvvetleri yeni silahları test ederek gereksinimlerini bildirecek ya da eğer silah tüm gereksinimleri karşılarsa Makina Kimya Endüstrisi tarafından doğrudan seri üretimine geçilecektir. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı bir açıklamada Makina Kimya Endüstrisi'nin alt yapısının hazır olduğunu, şu anda da 5.56 mermilerinin üretimde olduğunu belirtmiştir.

Son gelişmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri, Makina Kimya Endüstrisi ile Mehmetçik-1'in 7.62 NATO kalibrede üretimi icin görüşmelere baslamaktadir. 5.56'nin düşük durdurucu kapasitesi sebebiyle, askerler tarafından begenilmeyen kalibre, eskisi ile değiştirilmek uzere, Mehmetcik-1 Makina Kimya Endüstrisi tarafindan, 7.62x51 kalibresi üzerinden tekrar tasarlanacak veya HK417'nin patentini temin ederek uretecektir.

Tamamı Türk mühendislerce tasarlanmış bir piyade tüfeği için Makine Kimya Enstitüsü (MKE) ve Kale Kalıp Savunma arasında bir konsorsiyum olusturulması öngörülmüştür.

Ayrıca alman Heckler & Koch  firması Mehmetçik-1 piyade tüfeğinin HK-416 çok benzemesi ve lisans gerekmesi nedeniyle üretimi durdurulmuştur. [3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mehmetçik-1 tanıtıldı". haberturk. 04.01.2008. http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/50088-mehmetcik-1-tanitildi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2014. 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ref462 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "Milli Piyade Tüfeği projesinde kriz çıktı". ensonhaber. 11.02.2013. http://www.ensonhaber.com/milli-piyade-tufegi-projesinde-kriz-cikti-2013-02-11.html. Erişim tarihi: 21 Ocak 2014.