Man at arms

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman man at arms, 1498 Albrecht Dürer. Kullandığı donanım bir tür kısa kargıdır.

Man at arms (Türkçesilahlı er), Yüksek Orta Çağ ile Rönesans dönemleri arasındaki genellikle silah kullanımı konusunda bilgili ve tamamen zırhlanmış ağır bir süvari askeriydi. Man at arms bir şövalye ya da soylu, bir şövalye ya da soylunun maiyeti veya paralı asker şefi altındaki bir bölükte hizmet eden bir paralı asker olabilirdi. Böyle insanlar para ya da feodal yükümlülükler için hizmet edebilirlerdi. Şövalye ve man at arms terimleri sıklıkla birbirinin yerine geçecek şekilde kullanılır ancak savaş için kuşanan bütün şövalyeler man at arms olsa da bütün man at armslar şövalye değildi.

Terimbilim[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar İngilizce'de man at arms terimi Fransızca'daki homme d'armes sözcüğünün doğrudan çevrilmesiyle oluşturulmuş olsa da Orta Çağ'da bu tür askerler için kullanılan birçok terim vardı. Fransa'da bunlar lance ya da glaive olarak bilinebilirken Almanya'da Spiess, Helm ya da Gleve ve çeşitli yerlerde de bacinet olarak bilinirdi.[1] İtalya'da barbuta terimi kullanılıyordu[2] ve 14. yy. daki İngiltere'de man at armslar lanceler ya da İngilizce karşılığı spearlar olarak biliniyordu.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Contamine, s. 126.
  2. ^ Mallet, ss. 31-32.
  3. ^ Bell, ss. 101-102.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Contamine, Philippe (1984). War in the Middle Ages (İngilizce). Blackwell. ISBN 0631131426. 
  • Mallett, Michael (1974). Mercenaries and their Masters (İngilizce). Bodley Head. ISBN 0370105028. 
  • Bell, Adrian; Curry, Anne; King, Andy; Simpkin, David (2013). The Soldier in Later Medieval England (İngilizce). ISBN 9780199680825.